Jak radzić sobie z przeziębieniem u niemowlaków?
Z racji, że niemowlęta także dość często padają ofiarami kataru lub kaszlu podpowiadam, w jaki sposób radziłam sobie z tymi przypadłościami u mojego Malucha, gdyż nie wszystkie z wcześniej wymienionych metod na przeziębienia można zastosować u dzieci, które nie skończyły jeszcze roku.
Przeziębienie u niemowlaków to bardzo nieprzyjemne doświadczenie dla każdego rodzica, ale zastosowanie się do kilku domowych metod, które prezentuję poniżej, powinno szybko pomóc. Moje domowe sposoby na przeziębienie u dzieci są następujące:
1. Na noc smarujemy stópki oliwą/olejem z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Mniej więcej na łyżkę oliwy, daję 1 ząbek, tak by czosnku było dużo, ale też by dało się wybrać oliwę bez jego drobinek – na małe stópki najlepiej nie kłaść czosnku, gdyż może on je poparzyć. Dlatego warto przygotować tej specyfik na jakiś czas przed planowaną aplikacją, by oliwa zdążyła „przejść” czosnkiem. Po posmarowaniu stópek nakładamy na nie wacik i skarpetki, by nie zatłuścić ubranek i pościeli.
2. Po kąpieli rozgrzewamy klatkę piersiową i plecki smarując je np. olejem kokosowym z dodatkiem olejku kamforowego, który ma właśnie działanie rozgrzewające. Najlepiej spróbować zastosować masaż obu stron jednocześnie – jedna ręka masuje plecy w jedną stronę, a druga masuje klatkę piersiową w drugą, nie jest to proste, ale gdy się mocno skupimy –wykonalne i dzięki temu osiągniemy najlepszy efekt rozgrzania tych części ciała J
3. Przy łóżeczku kładziemy na talerzyku pokrojoną cebulę lub czosnek (ja czasami daję to i to:) ), które mają za zadanie „wyciągać” wszelkie choróbska.
4. Przy zatkanym nosku można skropić pościel olejkiem herbacianym i postawić przy łóżku garnek z wrzącą wodą z dodatkiem tymianku lub majeranku – ułatwi to oddychanie podczas snu. Warto też położyć w łóżeczku jakiś klin lub podłożyć pod nogi od strony głowy jakieś książki, tak by głowa dziecka była wyżej niż reszta ciała. Katar nie będzie wtedy spływał. Profilaktycznie nie zaszkodzi oklepywać plecki – zależy nam na tym, by wydzielina z nosa nie spływała do dolnych dróg oddechowych i nie doprowadziła do zapalenia płuc. W przypadku kataru można też smarować skórę pod noskiem maścią majerankową. I koniecznie trzeba starać się jak najczęściej odciągać wydzielinę z nosa – my korzystamy z aspiratora podłączanego do odkurzacza, ma świetną moc wysysania katarku
5. Warto zaopatrzyć się w krople z witaminą C – np. Neovit C Baby, Cebion lub Vitacea i dodawać je do mleka lub wody – to podstawa, jeśli chodzi o przeziębienie u niemowląt.
6. W przypadku kataru i kaszlu można spróbować inhalacji – warto przyzwyczajać (już siedzące) dziecko od małego, do takich metod. Inhalowanie pomaga w udrożnieniu górnych dróg oddechowych.
7. Dzieciom, którym rozszerzyliśmy dietę można serwować kaszę jaglaną z gruszką i imbirem lub jabłkiem i cynamonem (warto sprawdzić najpierw w niewielkiej ilości czy nie uczula), dynię, marchewki, ziemniaki. Moje dziecko od początku dostawało też dania z niewielkimi ilościami czosnku i cebuli.
Powyższy wpis nie zastępuje wizyty lekarskiej ani nie stanowi profesjonalnej porady medycznej. To zbiór pomysłów, które sprawdzają się przy leczeniu rodziny i znajomych oraz mojego rocznego Synka Przeziębienie u niemowlaka to nie żarty, dlatego zawsze lepiej podjąć działanie niż go zaniechać, a powyższe wskazówki są bardzo skuteczne i, przede wszystkim, sprawdzone.
Zostaw komentarz