canpol

Jak wybrać pierwszy kubek do picia dla dziecka?

W świecie każdego rodzica przychodzi moment, kiedy zastanawiamy się nad tym, czy już powinniśmy zacząć podawać dziecku kubeczek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego kubka do picia, by zapewnić prawidłowy rozwój jamy ustnej maluszka? By ułatwić rodzicom podjęcie decyzji, na najbardziej nurtujące pytania odpowiada Marcelina Przeździęk, neurologopeda, ekspert marki Canpol babies, która diagnozuje i prowadzi terapię niemowląt i małych dzieci z zaburzeniami mowy, artykulacji i karmienia. Pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka i Centrum Intensywnej Terapii Olinek w Warszawie.

Jak powinna wyglądać prawidłowa nauka picia według neurologopedy?

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na podejmowanie takich prób pojenia z kubeczka. Jednym z ważnych warunków jest to, by dziecko stabilnie utrzymywało pozycję siedzącą i/lub siedziało samodzielnie. Pierwsze momenty z kubeczkiem są zależne od osoby dorosłej – to rodzic będzie przytrzymywał kubeczek i kontrolował ilość wypitej wody. Oprócz standardowego kubka otwartego możemy zdecydować się na kubek z rurą, który jest stworzony z myślą o pierwszym piciu dziecka z kubka. Dodatkowo należy pilnować, by dziecko nie miało odchylonej głowy, skręconej do boku i było w miarę spokojne. Wówczas możemy zacząć naukę picia, pamiętając o tym, by wszystko odbywało się w spokojnej i przyjaznej atmosferze, tak by nie zniechęcić dziecka do nowej czynności.

Od kiedy można zacząć podawać dziecku kubek do picia?

W drugim półroczu pierwszego roku życia staramy się już powoli, wraz z rozpoczęciem procesu rozszerzania diety, wprowadzać również inny sposób picia. Przez pierwsze 6 miesięcy dziecko wykorzystuje funkcję ssania, a potem uczy się już krok po kroku coraz dojrzalszego sposobu picia. Dlatego można wówczas zacząć pierwsze próby picia z kubeczka. Warto  pamiętać, że będą to tylko próby.  Możemy do tego wykorzystać mały kubek otwarty albo wybrać kubek z rurą. Wszystko zależy od dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci potrzebują na naukę kilkunastu prób, a inne nawet kilkudziesięciu. Warto być cierpliwym i uważnym. Jeśli zaś chodzi o to, w jaki sposób powinna przebiegać nauka, to nasz kubek powinien być dostosowany w taki sposób, by zaangażować mięśnie, które w późniejszych miesiącach będą brały udział w artykulacji dziecka. Dlatego kubek z rurą i nauka picia z niego z logopedycznego punktu widzenia będzie dobrym wyborem, ponieważ  wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej i motoryki warg.  Pamiętajmy, że często pierwsze próby picia z kubeczka wyglądają właśnie tak, że dziecko próbuje przygryźć brzeg kubka lub rurkę. Dlatego uczymy pić powoli. Pomagamy dziecku trzymać kubek i powtarzamy taki trening kilka razy w ciągu dnia, po kilka łyków.

canpol babies

Jaki kubeczek najlepiej wybrać jako pierwszy kubek do picia dla dziecka? Jakie cechy powinien posiadać?

Ważnymi cechami jest wielkość kubeczka i jego ciężar. W związku z tym warto, aby pierwszy kubek nie był zbyt duży i zbyt ciężki. Można też wybrać taki kubeczek, który nie będzie przeciekał. Dzięki temu przy nauce picia dziecko nie będzie zrażało się tym, że się obleje, co może wywoływać w nim pewien dyskomfort.  

Co więcej, jeśli zdecydujemy się na kubek z rurą – warto pamiętać, by słomka była zrobiona z hipoalergicznego materiału, najlepiej silikonu, będzie wtedy  delikatna dla dziąseł dziecka. Staramy się    wybrać taki, który nie zaburzy rozwoju jamy ustnej i późniejszej artykulacji. Zależy nam na tym, by wszystko działo się zgodnie z rozwojem malucha.

Jak pomóc dziecku w nauce picia z kubka?

Przede wszystkim dziecko rozwija umiejętności picia poprzez doświadczanie – zatem najważniejszym aspektem nauki jest po prostu próbowanie. Dlatego cierpliwość rodzica jest tutaj kluczowa. Jeśli dziecko zaczyna swoją przygodę z piciem od kubka z rurą, to warto pamiętać, że pijąc ze słomki, dziecko powinno obejmować ją wargami, a słomka powinna znajdować się na środku warg pomiędzy zębami a wargami. Rodzic  pilnuje  także odpowiedniej pozycji głowy dziecka.  Z początku dziecko może zupełnie nie być zainteresowane kubkiem, może się krztusić i denerwować. Warto spokojnie przejść z nim przez wszystkie te etapy i z cierpliwością podejmować kolejne próby. Początki mogą być trudne, ponieważ dziecko może jeszcze nieprawidłowo układać wargi czy język. Jednak wysiłek rodziców z pewnością się opłaci i maluch w końcu opanuje tę sztukę. Jeśli zaś mama lub tata zauważą, że mija kolejny miesiąc, a  nauka picia nie powoduje poprawy sposobu picia, warto skontaktować się z logopedą czy neurologopedą.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top