Recenzja książek Wydawnictwa Egmont – seria dla przedszkolaków
„Chłopiec, balonik i miś. Kubuś i przyjaciele. Krzysiu, gdzie jesteś?” Brittany Rubiano
Mój czteroletni syn, w przeciwieństwie do mnie, nie wychował się na Kubusiu Puchatku, więc przed lekturą tej opowieści, musiałam wprowadzić go w świat postaci ze Stumilowego Lasu. Zafascynował się rozbrykanym Tygrysem i uwielbiającym MJUT Kubusiem Puchatkiem, więc ze sporym entuzjazmem podszedł do nowej pozycji w swojej wcale nie małej biblioteczce.
Ta książka dla dzieci powstała na podstawie filmu, który ostatnio miał premierę w kinie. Dotyka problemu dorastania i przyjaźni oraz priorytetów w życiu, choć moje dziecko jest jeszcze za małe na zrozumienie przesłania. Mój przedszkolak skupił się bardziej na analizowaniu treści samej lektury – „Dlaczego Krzyś zbiera kartki?”, „Kto to Hefalump?”, „Dlaczego Maleństwo siedzi w brzuchu mamusi?” itd. Poza piękną szatą graficzną, sam tekst bardzo oddaje klimat starego, dobrego Kubusia Puchatka. Pogrubione słowa, sylabizowanie tych co trudniejszych, garść onomatopei („RRRRRAAAA”)- to wszystko sprawia, że książki świetnie się słucha, i czyta w zasadzie też Myślę, że ze względu na liczbę powtórzeń, niedługo nauczę się opowieści o powrocie Krzysia na pamięć. I to chyba będzie najlepsza rekomendacja książki.
Książkę kupicie TUTAJ (https://egmont.pl/Chlopiec-balonik-i-mis.-Kubus-i-Przyjaciele.-Krzysiu-gdzie-jestes,10345498,p.html)
„Słodki domek” Zbigniew Dmitroca z serii Akademii Mądrego Malucha
Rymowany wiersz opisuje proces tworzenia ulu i reakcje zwierzątek oraz owadów mieszkających w lesie. Co ciekawe, samo słowo „ul” nie pada w książeczce ani razu. Kolorowe ilustracje sprzyjają zapamiętywaniu nazw i zwyczajów poszczególnych bohaterów kolejnych stron. Wycięty ul stanowi dodatkowe urozmaicenie, gdyż w miarę czytania i powiększania się domu pszczół, otwór w książce się zmniejsza. Książeczka jest solidnie wykonana, dzięki czemu idealnie nadaje się dla młodszych czytelników. Niestety nie skradła serca mojego synka, chyba jest na nią za stary i preferuje nieco inne książki dla dzieci
Do kupienia TUTAJ: (https://egmont.pl/Slodki-domek,10345500,p.html)
„B jak Bąbel”
„C jak Cesarz”
„D jak Detektyw”
Tekst: Justyna Bednarek
Ilustracje: Marta Krzywicka
Seria: Akademia Mądrego Dziecka, Literkowe Przedszkole
Książki o literkach – więcej szczegółów TUTAJ: (https://egmont.pl/B-jak-Babel.-Akademia-Madrego-Dziecka.-Literkowe-przedszkole,10345483,p.html)
Bardzo ciekawa i spójna koncepcja książeczek zachęca przedszkolaki do nauki literek. Poszczególne literki są wprowadzane stopniowo przy wykorzystaniu historii o zabawnych przygodach grupy pani Motylek – wychowawczyni przedszkolaków. Słowa zaczynające się na uczoną w danej książeczce literkę są pogrubione i zgrabnie wprowadzone, dzięki czemu każda strona upstrzona jest paroma wyrazami utrwalającymi w tym wypadku B, C lub D. Ostatnie strony poświęcone są zadaniom – kolorowankom, zagadkom i rebusom, dzięki którym każdy milusiński może przećwiczyć daną literkę – są to więc idealne książki dla przedszkolaków.
Wiadomo, że czytanie jakiejkolwiek książki ma wymiar edukacyjny i może stanowić jedynie wartość dodaną dla każdego dziecka, ale w tym wypadku mam wrażenie, że ów dydaktyczny aspekt jest wręcz podwójny – spędzając razem czas, wprowadzamy nowe słowa i jednocześnie literki. Nauka liter nie jest więc wyrwana z kontekstu, dzięki czemu cały proces przebiega szybciej i przyjemniej. Czekamy na książeczki dla dzieci z pozostałymi literkami
Czy słyszeliście o serii książek Biblioteka Bajek od wydawnictwa Egmont? To idealne tytuły dla nieco starszych dzieci, zachęcamy do przeczytania również tej recenzji!
Zostaw komentarz