Wyprawka dla noworodka LISTA
Przed każdą rodziną czekającą na narodziny dziecka stoi nie lada wyzwanie skompletowania wszystkiego, co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka. Jako że mam już doświadczenie po moim obecnie 4-latku, a teraz spodziewam się drugiego dzidziusia, na nowo miałam szansę zrewidować materiały, z których korzystałam za pierwszym razem. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zapraszam do dalszej lektury.
Tym samym powstały 2 listy wyprawkowe podzielone na: wyprawka noworodka oraz wyprawka dla mamy do szpitala i do domu (choć czasami jedne i drugie na siebie nachodzą ). Poniżej znajdziecie produkty, które sprawdziły się w naszym wypadku wraz z sugestiami czy komentarzami oraz PDF do pobrania i ewentualnego wydrukowania, tak by łatwiej było Wam zaznaczać co już macie, a co warto byłoby dokupić.
wyprawka dla niemowląt LISTA
Zachęcamy do ściągnięcia, z pewnością jest to bardzo przydatna checklista
WYPRAWKA DLA NOWORODKA LISTA:
- łóżeczko (My mamy w rozmiarze 120×60 i mieścił się w nim nawet dwulatek, ale do kupienia są większe, tylko pytanie czy jest sens inwestować w mniej standardowy rozmiar, jeżeli z czasem i tak trzeba przerzucić dziecko do większego łóżka dla przedszkolaków.)
- materac (Po przeszukaniu Internetu wzdłuż i wszerz zdecydowaliśmy się na zakup materaca lateksowego, jest polecany przez fizjoterapeutów, nie odkształca się i – w przeciwieństwie do materacyków z gryki czy włókna kokosowego – nie stanowi idealnej pożywki dla robali )
- 3 prześcieradła(Wychodzę z założenia, że pierwsze produkty dla noworodka powinny być w 100% naturalne, więc zaopatruję się w tekstylia wykonane w 100% z bawełny i najlepiej by były białe – nie są wtedy farbowane żadną chemią.)
- 2 ochraniacze na materac (wodoodporne na wypadek awarii z pieluszką)
- śpiworek do spania (Noworodka nie przykrywamy kołdrami czy kocami do spania ze względu na ryzyko uduszenia.)
- rożek (Dobre rozwiązanie na chłodniejsze dni, ale warto go też zabrać ze sobą do szpitala.)
- gruby kocyk (na spacery do wózka)
- cieńszy kocyk
- karuzela z pozytywką do łóżeczka (Choć przyznaję, że nie jest to niezbędny zakup na samym początku, ale z czasem może całkiem fajnie zajmować uwagę niemowlaka )
- wanienka z foczką (taki mechanizm ułatwiający kąpiel – dzidziusia można położyć na pieluszce na wyprofilowanym specjalnie wypełnieniu wanienki, co ułatwia kąpiel i odciąża mamusine ramię ) najlepiej na stelażu/wiaderko do kąpieli niemowląt (My mieliśmy pożyczoną malutką wanienkę na początku, miała nawet korek, dzięki czemu bardzo łatwo wylewało się wodę. Przy drugim maluszku postanowiłam jednak wypróbować polecane wiaderko do kąpieli, choć jak podrośnie, trzeba będzie przerzucić się zapewne na większą wanienkę ze stelażem.)
- termometr do wanienki
- 2 ręczniki z kapturem (Bambusowe lub bawełniane, ja kupowałam większe – 100×100 cm, ale przyznaję, że noworodek się w nich gubi, więc można dodatkowo wyłożyć taki ręcznik pieluszką i owinąć nią maluszka.)
- przewijak (Można kłaść go w poprzek łóżeczka lub na komodzie z rzeczami dzidziusia.)
- 3 pokrowce na gumce na przewijak (często się je zmienia)
- wózek z gondolą lub od razu 2 w 1 (gondola i spacerówka na tym samym stelażu)
- fotelik samochodowy (Absolutna konieczność, jeśli zastanawiamy się, co powinna zawierać wyprawka dla dziecka)
- nawilżacz powietrza (Opcjonalnie – warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w trakcie snu maluszka, zwłaszcza w sezonie grzewczym.)
- smoczek 0 +(Uspokajający, najlepiej, żeby okazał się zbędny ze względów logopedycznych, ale czasami noworodek ma bardzo dużą potrzebę ssania i ciężko go inaczej uspokoić.)
- butelka na pokarm ze smoczkiem 0 +(tak na wszelki wypadek, nawet jeśli planujemy karmić piersią, ja oczywiście polecam butelki szklane zamiast plastikowych)
- woreczki do mrożenia pokarmu (Opcjonalne, jeżeli planujemy z czasem gdzieś wyjść to warto przygotować sobie zapasy mleka.)
- laktator elektryczny Medela lub Lovi (Są dwie szkoły- jedna twierdzi, że trzeba się od początku nastawiać na karmienie piersią bez konieczności odciągania, a druga, że lepiej mieć, bo prędzej czy później i tak może się przydać, np. do rozkręcenia laktacji na początku drogi mlecznej lub do odciągania pokarmu na zapas.)
- aspirator do noska (Nie wyobrażam sobie korzystania z gruszki. My mamy taki aspirator podłączany do odkurzacza, świetnie sprawdza się przy wyciąganiu całej zawartości małego noska, choć dziecko może potrzebować czasu na oswojenie się z tym ustrojstwem. Są też aspiratory, w których to rodzic zasysa powietrze, ale jak dla mnie nic nie ciągną .)
- termometr bezdotykowy (Warto poczytać opinie o konkretnych modelach zanim się go kupi. Wiadomo, że rtęciowe termometry są dokładniejsze, jednak miałabym problem z włożeniem go do pupci maluszka.)
- pieluszki tetrowe (ja kupiłam 10 sztuk)
- pieluszki flanelowe (mam 5 sztuk)
- pampersy (New Born, w Rossmanie dostępne są ekologiczne bambusowe, ale wiadomo – są droższe, u nas sprawdziły się pampersy Babydream- też z Rossmana. Lidl i Biedronka mają tez swoje marki, dla każdego pasuje co innego, odradzam jedynie oryginalne pieluszki Pampersa, bo są najbardziej napakowane chemią.)
- paklanki (woreczki na brudne pieluszki czy pampersy, pochłaniają zapachy)
- podkłady do przewijania poza domem (kupiłam 10)
- szczoteczka i grzebyczek (Na wypadek, gdyby Maluszek miał włoski – ponoć istnieje zależność między zgagami u mamy w trakcie ostatnich miesięcy ciąży a włoskami – występowanie tych dolegliwości wiąże się z szybszym porostem włosów . A grzebyczek przydaje się też do wyczesywania ciemieniuchy.)
- nawilżane chusteczki dla niemowląt na wyjścia (W Rossmanie dostępne są takie nasączane tylko wodą, a przed zakupem tych komercyjnych polecam zapoznanie się z blogiem Srokao – większość chusteczek zawiera straszną chemię i już lepiej nosić ze sobą bawełniane szmatki zwilżone wodą.)
- duże płatki kosmetyczne (Kładłam je na przewijaku, obok miseczka z wodą i tym czyściłam pupę maluszka.)
- opakowanie jałowych gazików i ampułek soli fizjologicznej do przemywania oczu
- woda morska w sprayu do nosa
- kosmetyki (Temat rzeka, osobiście uważam, że noworodek ma naturalną warstwę ochroną na skórze i nie potrzebuje specjalnych kosmetyków do pielęgnacji, wystarczy olej kokosowy do smarowania ciała, jeżeli występują jakieś problemy skórne. Budną pupę da się oczyścić samą wodą. Do kąpieli można dodać trochę swojego ściągniętego mleka . Jeżeli jednak komuś bardzo zależy lub na „grubsze” zabrudzenia– można kupić delikatny płyn do kąpieli dla dzieci, np. firmy Sylveco.)
- olej kokosowy (Do smarowania ciała, na pośladki, do wyczesywania ciemieniuchy, a później i do masażu maluszka – do tego celu można wykorzystać i olej sezamowy lub migdałowy, ale uwaga – ten ostatni może uczulać.)
- zasypka ( Sylveco lub Little Siberica) i krem do pupy (jeśli dzidziuś ma tendencje do odparzeń – polecam Bepanthen Baby Extra lub Linomag Bobo A+E)
- patyczki do uszu z ogranicznikiem
- małe nożyczki lub obcinarka do paznokci
- płyn do prania ubranek (polecane są zwłaszcza Yelp lub Lovela bądź jakikolwiek ekologiczny)
- ubranka – od rozmiaru 56, choć jeśli dzidziuś już na etapie życia płodowego jest większy to warto zacząć jednak od rozmiaru 62 – 7-10 kompletów (w zależności od pory roku) zakrywających całe ciałko, czyli np. bodziak + śpiochy/pajac, kaftanik + śpioszki itd.
- 3 czapeczki bawełniane
- 1 cieplejsza czapeczka
- Skarpetki
- rękawiczki niedrapki (Noworodki rodzą się z długimi paznokciami i może okazać się koniecznie zakładanie rękawiczek, by zapobiec ewentualnym zadrapaniom.)
- cieplejsze rękawiczki
- coś cieplejszego do nałożenia na spacery (kombinezon na zimę lub bluza polarowa na wiosnę/jesień)
1 Komentarz
[…] Wyprawka dla noworodka, by zapewnić optymalny komfort […]