
Grudniowe propozycje wydawnictwa HarperKids dla starszych przedszkolaków
„Mój pierwszy zegar. Akademia mądrego dziecka.” Autor: Rhea Gaughan, Mara van der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley
To książka, która idealnie wpisuje się w aktualne potrzeby edukacyjne mojego starszego syna, który chodzi do zerówki. Rozpoczynamy właśnie „naukę zegara” i próbujemy wyjaśnić mu koncepcje godzin, poczucia czasu i konieczności wyrabiania się na różne zajęcia czy aktywności na czas.
W książce „Mój pierwszy zegar” autorzy bardzo fajnie wymyślili formułę nauki – zegar znajduje się na rozkładanej stronie z boku pozostałych stron, dzięki czemu dziecko może w każdej chwili ustawiać godziny i przesuwać wskazówki zegara. W bardzo prosty sposób wyjaśniona jest kolejność aktywności w ciągu dnia przedszkolaka, a poszczególne wydarzenia odbywają się o określonych godzinach. Bohaterami są sympatyczne zwierzątka, których dzień przypomina typowy dzień naszych dzieci chodzących do przedszkola. W książce znajdują się proste zagadki, zdecydowanie za łatwe dla 6-latka, więc u nas na pytania odpowiada 2,5-letni synek, który bardzo często uczestniczy w czytaniu lektur starszaka. Książkę „Mój pierwszy zegar” polecam jako wartościową pozycję wprowadzającą do rozmów o czasie i zegarze.
„Dlaczego nosimy maseczki?” Autor: Ilaria Capua
To również książka dla przedszkolnych starszaków – dzieci, które już więcej rozumieją i więcej obserwują i widzą, co się dzieje na świecie. Nie muszę dodawać, że to książka stworzona na potrzebę obecnego czasu pandemii. Napisana została przez wirusolożkę, dzięki czemu lekturze tej nie można odmówić merytorycznej i naukowo udowodnionej treści, przedstawionej jednak w sposób przystępny dla dzieci. Książka tłumaczy dlaczego ludzie powinni obecnie nosić maseczki, że wirus jest tak mały, że go nie widać, a jednocześnie wywołuje choroby, które dla niektórych ludzi mogą być niebezpieczne. Dziewczynka, która jest główną bohaterką książki, dowiaduje się w jaki sposób wirus może się przenosić, dlaczego podczas epidemii warto zadbać o osoby starsze i robić im zakupy oraz – co chyba najważniejsze – jak uniknąć zakażenia. Książka przedstawia nową rzeczywistość znaną nam wszystkim z telewizji i środowiska. Przedstawia nowe realia panujące w szkołach (przed ich zamknięciem). „Dlaczego nosimy maseczki” zdecydowanie ułatwi przepracowanie tematu współczesnych zagrożeń tak, by nie wzbudzać w dzieciach lęku, a rozwijać świadomość na temat panującej sytuacji.
Książka zawiera okienka, które aktywizują dzieci podczas czytania i dopełniają treść lektury opisując przedstawione na ilustracjach sytuacje.
“Minecraft. Złap Creepera i inne Moby” Autor: Stephanie Milton, Thomas McBrien
Coś dla fanów uniwersum Minecrafta – książka, która wręcz przytłacza poziomem szczegółowości i ilości elementów na stronie (można dostać oczopląsu ). A w tym gąszczu świata Minecrafta dziecko ćwiczy spostrzegawczość szukając wymienionych w konkretnym zadaniu mobów. Idealnie sprawdzi się jako prezent dla fanów popularnej gry, którzy mogą popracować nad cierpliwością i koncentracją uwagi wykonując poszczególne zadania.
Grudniowe propozycje wydawnictwa HarperKids dla najmłodszych czytelników :
„Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Autor: Sam McBratney
Absolutnie przecudowna książka o miłości. Bije z niej czułość i taki prostolinijny urok, za sprawą których wzruszam się za każdym razem, gdy czytam ją dzieciom. A ten nastrój wszechogarniającej miłości wzbogacają dodatkowo piękne i ciepłe ilustracje Anity Jeram. Tak naprawdę to jest to książka z małą ilością treści, ale za to treść ta jest niesamowicie inkluzywna, nic więcej bym nie dodała Bo jak opisać miłość, zwłaszcza małym dzieciom? Można ją zobrazować aktywnościami i pojęciami, które dobrze znają i to właśnie zrobiła autorka książki „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”.
„Bing. Pada deszcz. Książka z otwieranymi okienkami” Autor: Stella Gurney
Książka dla małych dzieci, które chętnie otwierają okienka na poszczególnych stronach i nazywają przedmioty w nich ukryte. Dziecko bawi się razem z sympatycznym króliczkiem Bingiem i razem z nim szuka ukrytych przez Flopa skarbów. Możemy wykorzystać książkę do rozwijania mowy, koordynacji ręka-oko oraz nazywania podstawowych kolorów.
„Masza i Niedźwiedź. Książeczka z okienkami”
Mój młodszy syn bajek z Maszą nigdy nie oglądał, ale książka bardzo przypadła mu do gustu i śmiał się w głos słuchając o żarcikach i psotach, jakie Masza na każdej stronie serwuje Niedźwiedziowi. Dzieci chętnie otwierają okienka i szukają ukrytej na obrazku Maszy, która kombinuje, jak tu zrobić psikusa swojemu przyjacielowi. Książka ma twardą okładkę i kartonowe strony, jest więc z kategorii tych niezniszczalnych dla młodszych użytkowników, którzy chętnie będą otwierać okienka i poznawać świat Maszy i Niedźwiedzia.
Zostaw komentarz