wniosek 500 plus

Jak uzyskać 500+ w 2018 roku?

Świadczenie wychowawcze 500+ ulega zmianie od 1 stycznia 2018 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło przyjrzeć się temu najważniejszemu programowi polskiego rządu. Okazało się bowiem, że świadczenie w kwocie 500 złotych bardzo często jest pobierane przez osoby do tego nieuprawnione. Jakie zmiany czekają rodziców w 2018 roku? Sprawdź już teraz.

Rodzina w Europie a wniosek o 500+ w 2018

Przepisy unijne zabraniają pobierania świadczeń rodzinnych jednocześnie w dwóch różnych krajach europejskich. Rodzic, który składa wniosek o 500+ a mieszka poza granicami naszego kraju i tam również pobiera świadczenie wychowawcze, musi liczyć się z tym, że informacja o ubieganie się o 500 złotych zostanie zgłoszona do Marszałka Województwa. Wniosek taki zostanie poddany szczegółowej analizie. Jeśli okaże się, że rodzic rzeczywiście pobiera już tego rodzaju świadczenie poza granicami naszego kraju, 500 plus nie otrzyma.

Rodzice, którzy pobierają jednocześnie tego rodzaju świadczenie w kraju i poza granicami Polski, muszą liczyć się z tym, że pieniądze te będą musieli zwrócić wraz z odsetkami. Ministerstwo Rodziny przestrzega przed wzmożonymi kontrolami w tym celu.

Samotne rodzicielstwo

Już w październiku 2017 roku wprowadzono zmiany dotyczące pobierania zasiłku 500+ przez samotnych rodziców. Teraz, by świadczenie otrzymać, samotny rodzic musi udowodnić, że rzeczywiście samodzielnie podejmuje się wychowania i opieki nad dzieckiem. Do wniosku należy więc dołączyć tytuł wykonawczy dotyczący zasądzonych alimentów bądź akt zgonu drugiego rodzica. Wymogi na 500 plus mówią również o tym, że wniosek na to świadczenie może składać tylko jeden rodzic. Nie ma możliwości, by na to samo dziecko wypłacana była kwota 500 złotych dla każdego z rodziców.

Składanie wniosków o 500 plus

Kwestie dotyczące samego składania wniosków o świadczenie 500+ nie uległy zmianie. Mogą je składać rodzice na każde drugie i kolejne dziecko, które nie ukończyło 18 lat bądź na pierwsze dziecko, ale z uwzględnieniem kryterium dochodowego (na każdego członka rodziny nie może być to więcej niż 800 złotych netto miesięcznie).

Wniosek o 500+ można składać w Urzędzie Gminy, w której mieszkamy (również internetowo), w MOPS-ie albo poprzez bankowość internetową – w tej kwestii rodziców wspiera bank, w którym posiadają oni rachunek. Rząd zapowiada, że w 2018 roku wnioski będą rozpatrywane szybciej. Do tej pory rodzice na decyzję musieli czekać nawet 3 miesiące. Świadczenie było jednak zawsze wypłacane z wyrównaniem od daty złożenia deklaracji przystąpienia do programu.

500+ 2018

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top