gry planszowe

Ciekawe gry planszowe dla małych dzieci

W naszym codziennym życiu stałymi towarzyszami są smartfony, tablety, laptopy – atrakcje z nimi związane często przyciągają nawet dwuletnie dzieci. Ciekawe gry edukacyjne dla małych dzieci to najlepsza alternatywa dla tych nowoczesnych, ale niekoniecznie wskazanych dla dzieci atrakcji.

gry planszowe dla dzieciZ własnego doświadczenia muszę przyznać, że już mój trzylatek świetnie operuje telefonem komórkowym i bez problemu samodzielnie potrafi odtwarzać sobie różne filmiki. Puszczanie bajek w telefonie lub TV to świetny sposób na zajęcie dziecka na pewien czas, a więc i znalezienie paru chwil na inne obowiązki lub dla siebie. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to dobre dla dziecka – zarówno dla jego oczu, układu nerwowego, jak i rozwoju emocjonalnego.

Zajęcie smartfonem odbywa się również kosztem bardziej tradycyjnych form zabawy, które mają większe walory edukacyjne i stymulują kreatywność. Podpowiadamy więc w jaki sposób można zaangażować w zabawę przedszkolaka (trzy-/czteroletniego) za pomocą atrakcyjnych i ciekawych gier planszowych, które spodobają się każdemu maluchowi. Jest to też świetna okazja do wartościowego spędzania wspólnego czasu, a przy tym dziecko rozwija zdolności w zakresie percepcji wzrokowej oraz rozwoju poznawczego.

Takie zajęcie będzie wymagało angażu ze strony rodziców, rodzeństwa lub dziadków – dziecku należy bowiem przedstawić wstępnie jakie atrakcje oferuje dana gra, a potem przyjemność z zabawy jest tym większa, im więcej osób partycypuje. Dzieci przeważnie szybko podchwytują zasady i twórczo je rozwijają. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych przykładów na kreatywne gry planszowe, które nie tylko nie obciążają dziecka intensywnymi bodźcami, ale jednocześnie rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności trzy- lub czteroletniego brzdąca.

Tęcza

Jest to jedna z moich ulubionych gier  

Mój synek na początku bawił się zgodnie z instrukcją – układał żetony z danymi przedmiotami na odpowiednim polu planszy według koloru. Dzięki temu utrwalił sobie nazwy kolorów, a i nauczył się paru nazw różnych obiektów. Potem bawiliśmy się w zadawanie pytań dotyczących przedmiotów z  żetonów – synek miał mówić co widzi, do czego dana rzecz służy itd. Sprawiało mu to duuużą frajdę i sam kazał mi pytać się „A co to?”

tęcza gry

Trzy małe świnki

gry planszowe świnki Zdecydowana czołówka, jeśli chodzi o gry dla malych dzieci. U mojego dziecka ta gra to absolutny hit, który zaowocował miłością do bajki o trzech świnkach.  Przez kilka tygodni książka ta była nieodłącznym elementem naszych wieczorów- synek kazał opowiadać sobie bajkę, której treść musiała być zgodna z obrazkami z książeczki załączonej do gry. Musieliśmy z mężem ustalić wspólną wersję, ponieważ rezolutny trzylatek szybko wyłapywał wszelkie nieścisłości i denerwował się, gdy pojawiały się niespójności w naszych opowieściach Potem odgrywaliśmy scenki z burzeniem poszczególnych domków przez wilka i uciekaniem świnek na planszy z gry. Moje dziecko jest jeszcze za małe by bawić się grą zgodnie z instrukcją, ale nie przeszkadza nam to absolutnie w wymyśleniu własnej wersji i sposobów na zagospodarowanie figurek zwierzątek, domków czy planszy  

Domki

Gra edukacyjna, maluch uczy się nazw miejsc, w których mieszkają poszczególne zwierzęta, a przy okazji można ćwiczyć bardziej rozbudowane formy wypowiedzi, np. „Mrówka mieszka w mrowisku, a kura w kurniku”. A przy okazji rozwijamy percepcję wzrokową młodego człowieka, tym bardziej, że z tyłu plansz są narysowane cienie zwierząt i dziecko może dopasowywać obrazek zwierzaka do jego cienia. Mój syn szybko nauczył się co do czego pasuje, a potem układał „pociąg” ze zwierząt według własnych – niepojętych dla otoczenia – kryteriów.

Auta

Zasady tej gry moje dziecko „rozkminiło” w jakieś trzy minuty   Jako że jest ogromnym fanem wszelkich pojazdów, a wśród plansz właśnie takie obrazki dominują – miał dodatkową motywację do zabawy. Chodzi w niej o dopasowanie pasujących elementów do siebie, np. policjanta lub lizaka do radiowozu bądź tabletek i słuchawek do karetki.

gry planszowe auta

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top