wyprawka do szkoły

Co powinna zawierać wyprawka dla pierwszoklasisty?

Pójście do szkoły to niewątpliwie nowy etap nie tylko w życiu dziecka, ale całej rodziny. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie jest bardzo stresujący i to nie tylko dla niego, ale również dla rodziców. Ważnym elementem przygotowań do roku szkolnego jest wyprawka dla pierwszoklasisty – co powinno się w niej znaleźć?
Okazuje się, że zgodnie z prawidłowym rozwojem emocjonalnym malca, „świat ucznia” zostaje przez niego zaakceptowany już w pierwszych miesiącach uczęszczania do szkolnej placówki. Z całą pewnością pomaga tutaj odpowiednie wsparcie opiekunów, a samo przygotowanie do nowych warunków powinno rozpocząć się na długo przed pierwszym dzwonkiem na szkolnym korytarzu.

Dzieci, które po raz pierwszy mają zasiąść w szkolnej ławce, to najczęściej mali odkrywcy. Wizja zmian i stawanie się uczniem szkoły podstawowej wiąże się najczęściej z ekscytacją, zadowoleniem. Większość maluchów przechodzi te zmiany łagodnie, dzieci są już na tyle samodzielne i potrafią wchodzić w odpowiednie relacje z innymi, że nie stanowi to dla nich większego problemu. Zresztą, właśnie po to jest „zerówka”, by je do tego właściwie przygotować.

Nie oznacza to jednak, że pójście do szkoły to dla każdego „bułka z masłem”. Część dzieci czuje lęk przed nieznanym, nie jest tak otwarta na zawieranie nowych znajomości, czuje się niepewnie. W każdym przypadku przyda się więc nie tylko wsparcie psychologiczne, ale i odpowiednie przygotowanie techniczne. Aby dziecko łagodnie przeszło cały proces zmian, pierwszym krokiem może być na przykład odwiedzenie szkoły jeszcze w czasie wakacji – zabawa na szkolnym boisku na pewno oswoi dziecko z nowym miejscem. Doskonałym pomysłem jest również zabranie przyszłego ucznia na zakupy po pierwszą wyprawkę szkolną. Warto, by samodzielnie wybrał niezbędne akcesoria, według własnych upodobań. Rzeczy, które będą mu się podobać pozwolą przyjemniej spędzać czas w szkolnej ławce.

Wytyczne, jakie dotyczą zawartości szkolnej wyprawki są podawane zazwyczaj w każdej placówce szkolnej już dużo wcześniej aniżeli następuje rozpoczęcie roku. Coraz rzadziej zdarza się, by szczegółową listę niezbędnych akcesoriów nauczyciel podawał dopiero w pierwszych dniach nauki. Sierpień jest idealnym momentem na to, by w spokoju skompletować wszystkie rzeczy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wyprawka dla pierwszoklasisty jest naprawdę pokaźna – wylicza się, że jej średni koszt to około 400-500 złotych i to bez zakupu podręczników. CBOS podaje natomiast, że średni, łączny koszt, jaki ponieść muszą rodzice pierwszoklasisty na całe wyposażenie to 828 złotych.

Co wchodzi w skład podstawowej wyprawki?

wyprawka szkolnaWyprawka do szkoły to przecież nie tylko podręczniki. Każda szkoła ma inne wymagania, ale chcąc ustandaryzować listę potrzebnych do nauki przedmiotów, warto przytoczyć te, które każdy uczeń musi na pewno posiadać.

Zaraz obok książek i zeszytów ćwiczeń, koniecznością staje się worek do przechowywania obuwia w szatni oraz plecak dla pierwszoklasisty. Jego cena jest różna, od 29 złotych do nawet 500 złotych, biorąc pod uwagę ten z pełnym wyposażeniem w postaci piórnika, worka, przybornika oraz środków higienicznych.

Standardowa wyprawka szkolna zawiera również zeszyty – cena poszczególnych nie jest może wysoka (od 30 groszy do 10 złotych za sztukę), ale patrząc na potrzebną ilość można być pewnym, że wyda się na nie na pewno 20-30 złotych.

Kolejne 100-150 złotych kosztują przybory szkolne, takie jak długopisy, cienkopisy, piórnik, temperówka, ołówki, cyrkle i ekierki. Sporo wydaje się też na przybory do plastyki: flamastry, kredki, bloki, krepina, kolorowy papier, kleje, nożyczki, plastelina, farby czy pędzle.

Należy zdawać sobie sprawę, że wyprawka do szkoły to również akcesoria na zajęcia sportowe. Najważniejszy jest strój – dobrej jakości, wygodny może kosztować około 60 złotych. Na obuwie trzeba przeznaczyć kolejne 50 – 150 złotych. Mowa tu o standardzie natomiast placówki szkolne mogą oferować szereg różnych zajęć ruchowych. Coraz częściej to na przykład basen, który wymaga dodatkowego wyposażenia.

Nie da się ukryć, że wyprawka dla pierwszoklasisty to spory wydatek, patrząc na środki w domowym budżecie. Warto więc za jej niezbędnymi elementami rozejrzeć się dużo wcześniej, by skorzystać z oferowanych przez producentów promocji. Nie wszystkich jednak na takie zakupy stać – w takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z programu rządowego „Wyprawka Szkolna”. W tym roku, rząd przewidział na te cele 24 miliony złotych. Coraz więcej osób zaciąga też krótkoterminowe pożyczki. Niektóre banki tworzą nawet specjalne oferty na ten cel. Warto z nich korzystać, ale tylko wtedy, gdy zobowiązanie nie wpłynie na comiesięczną płynność finansową.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top