trzylatek w przedszkolu

Jak przygotować dziecko do przedszkola, czyli parę słów o adaptacji

Małe dziecko uczy się wzorców i zachowań przede wszystkim poprzez naśladowanie. Temat jego adaptacji do nowych warunków dotyczy więc zwłaszcza rodziców. To właśnie oni odgrywają ogromną rolę w kwestii jego przystosowania do pobytu w przedszkolu.

Pójście do przedszkola to istotny etap rozwoju i wychowania malucha. Najczęściej następuje w wieku 3 lat. Decyzja o wybraniu placówki i powierzeniu dziecka pod opiekę obcych osób zawsze jest trudna. Nie można się dziwić, że rodzice stresują się, boją i martwią. Nierzadko mają również wyrzuty sumienia, że nie są w stanie uczestniczyć w pełni w życiu dziecka. Warto jednak do takich zmian odpowiednio się przygotować. Pamiętajmy, że maluch doskonale wyczuwa emocje dorosłych. Zmiany, jakie już niedługo nastąpią w jego życiu, nie mogą być z góry traktowane jako te złe. Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Adaptacja dziecka w przedszkolu – oswojenie z nowym miejscem

Praktycznie każde przedszkole organizuje tzw. Dni Otwarte. To wtedy można zwiedzić placówkę, obejrzeć sale, zachęcić dziecko do aktywności na placu zabaw. Kilka dni spędzonych z rodzicami w przedszkolu sprawi, że maluch będzie czuł się w tym miejscu bezpiecznie. Warto wybrać kilka przedszkoli w okolicy. Po zachowaniu dziecka będzie widać, które najbardziej przypadło mu do gustu.

Samodzielność dziecka

Trzylatek w przedszkolu będzie czuł się o wiele pewniej, kiedy jest samodzielny. Umiejętność samodzielnego jedzenia, zasypiania podczas leżakowania, mycia rączek czy ubierania się przed wyjściem na plac zabaw (dziecko nie chce się ubierać? Przeczytaj jak sobie z tym poradzić!) sprawi, że szybko dopasuje się do grupy rówieśników i będzie bardziej śmiały.

Porządek dnia

Przyzwyczajenie do określonego trybu dnia jest bardzo ważnym elementem w procesie adaptacji. Warto, by rodzice jeszcze w domu wprowadzili system podobny do tego, jaki realizowany jest w przedszkolu na długo przed jego pierwszym dniem w tej placówce. Posiłki powinny być serwowane w tych samych godzinach, dobrze jest też zachęcić malucha do poobiedniego leżakowania. Dzięki temu nie będzie protestował w przedszkolu, a pewne rytuały nie będą dla niego nowością.

Pierwsze dni w przedszkolu

Rodzice muszą zachować spokój. Nie mogą pokazywać zdenerwowania, niepokoju ani smutku. Warto raczej dostarczać dziecku bodźców do pozytywnych emocji. Dobre nastawienie to już połowa sukcesu.

Aby dziecko czuło się pewniej bez rodziców, można pozwolić mu zabrać do przedszkola ulubioną maskotkę.

Samo pożegnanie powinno być krótkie, z jasnym zaznaczeniem pory, w jakiej odbierze się dziecko – na przykład „po obiedzie”. Oczywiście obietnicy trzeba dotrzymać.

Jeśli dziecko źle znosi rozstania z mamą, to lepiej jest, by przez pierwsze dni zaprowadzał je do placówki tata czy babcia. Dzięki temu, można uniknąć długotrwałej rozpaczy w przedszkolnej szatni. Adaptacja w przedszkolu to zadanie, przy którym trzeba się nastawić na długoterminowy sukces – z czasem wszystko stanie się prostsze i wszystko się ułoży.

Po odbiorze z przedszkola można wręczyć maluchowi nagrodę, na przykład za dzielne sprawowanie. Musi to być jednak drobny upominek, a nie kosztowny prezent.

Pamiętajmy, że po całodziennym pobycie poza domem dziecko może być stęsknione. Należy poświęcić mu więc dużo czasu. Wspólna zabawa i rozmowa o dniu spędzonym w gronie rówieśników to podstawa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top