jak odsmoczkować dziecko

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Odzwyczajenie dziecka od smoczka często bywa nie lada wyzwaniem. Przywiązanie do tego przedmiotu to zawsze indywidualna kwestia każdego dziecka, dlatego nie ma jednego niezastąpionego sposobu na definitywne pożegnanie się ze smoczkiem. Jakich metod warto spróbować, aby odzwyczajanie od smoczka nie było trudne i przykre?

Pierwszym krokiem, zanim zaczniemy przymiarki do odzwyczajenia dziecka od używania smoczka, warto zastanowić się i zrozumieć przyczynę takiego stanu rzeczy. Bywają one bardzo różne, np. wyobraźmy sobie sytuację, że maluch przychodzi na świat w ciężkim porodzie, trafia na intensywną terapię i od samego początku jest karmione butlą. Brzdąc może wówczas trwale związać potrzebę ssania z poczuciem bezpieczeństwa, co w późniejszym okresie przejawia się, dajmy na to, tym, że dziecku trudno jest zasnąć bez tego wyjątkowego artefaktu. Pytanie: jak oduczyć dziecko smoczka? Urasta wtedy do nie lada wyzwania, stresującego zarówno dla malca jak i rodziców.

Dlaczego ssanie smoczka jest złe?

W przypadku około rocznych dzieci nagminne korzystanie ze smoczka może spowodować to, że mniej chętnie będą podejmować próby mówienia, co generalnie opóźni ich rozwój w tym zakresie. Poza tym, źle wpływa na zęby oraz zgryz, co powszechnie przyznają ortodonci, a na dłuższą metę kończy się to też angażem logopedy.  Im dłużej dziecko korzysta ze smoczka, tym trudniej będzie mu wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego – smoczek stanie się niezbędnym elementem, bez którego dziecko nie uśnie, nie uspokoi się, nie zrelaksuje.

Kiedy odzwyczaić dziecko od smoczka

W kontekście odsmoczkowania warto pamiętać o wyzwaniu jakim jest bunt 2latka. Szybko rozwijający się brzdąc w tym okresie chce testować granice, jakie wyznaczają mu rodzice, dlatego malucha powyżej 2 lat może być ciężko odzwyczaić od smoka także ze względu na buntownicze nastawienie. Smoczek niejednokrotnie koi nerwy dziecka i kojarzy się jako źródło bezpieczeństwa, a przecież niepodobna, aby w takich kwestiach jakikolwiek przedmiot zastępował rolę rodzica, prawda? Trudno więc jednoznacznie powiedzieć kiedy odzwyczaić dziecko od smoczka, ale z całą pewnością warto tego nie łączyć z innymi ważnymi wyzwaniami, np. odpieluchowywaniem albo kuracją z choroby.

Jak odzwyczaić dziecko od smoka – pomysły

https://e-maluchy.pl/wp-content/uploads/2017/02/odzwyczajanie od smoczkaZ drugiej strony, plusem dość późnego odsmoczkowania jest to, że mamy już do czynienia z dzieckiem, które jest w stanie więcej zrozumieć. Otwiera to pole możliwości wytłumaczenia powodów odsmoczkowania czy może bardziej stworzenia temu kontekstu, który pomoże w całym zabiegu.

Jeśli dziecko nie jest w stanie zasnąć bez ,,pomocy” smoczka, warto zacząć wyjmować mu smoka z ust podczas snu. Ciekawym sposobem jest stopniowe obcinanie końcówki smoczka, tak aby ssanie stało się mniej komfortowe dla dziecka czy w perspektywie wręcz niemożliwe. Celem jest tu doprowadzenie do sytuacji, w którego maluch sam odda smoczka. Jakie jeszcze mamy opcje?

Zgubienie smoczka – smok się zgubił i tyle, mama i tata szukali go uparcie, ale się nie udało – wiele brzdąców przyjmuje to ze zrozumieniem i po prostu ,,odpuszcza” sobie zgubę

Wysłanie listu – warto opowiedzieć dziecku, że jest już dużą dziewczynką lub chłopcem, natomiast gdzieś tam jest mniejsza dzidzia, która potrzebuje smoczka do spania – symboliczne zapakowanie smoczka do koperty może nie tylko rozwiązać problem, ale być też wielkim powodem do dumy

Wariant radykalny – dziecko przestaje dostawać smoczka i tyle – w zasadzie jest to podobna czynność jak w wyżej opisanych, ale wszystko zależy od ,,historii” jaką zbudujemy wokół wydarzenia. Wiele zależy od samego dziecka, czy da się przekonać, że już wyrosło z ,,cmokania”, w przypadku naszego synka zadziałało wytłumaczenie, że ,,smoczek jest już bee”

Konsekwencja podstawą jak oduczyć dziecko od smoczka

Bez względu na detale pomysłu na jaki się zdecydujemy, zastanawiając się jak oduczyć smoczka, bardzo ważnym elementem jest zachowanie konsekwencji. Jeśli powiem szybko zmiękniemy i ulegniemy dziecku dopominającemu się o smoczka, następne podejście na pewno będzie jeszcze trudniejsze! Innymi słowy, wóz albo przewóz, to chyba najlepsza podpowiedź w temacie jak odzwyczaić dziecko od smoka.

1 Komentarz

  1. Jak oduczyć dziecko smoczka? - cosmomama.pl -  26 września 2019 - 19:52

    […] dzięki którym rozstanie ze smoczkiem odbędzie się łagodnie, bez traumy dla dziecka. Jak oduczyć dziecko smoczka? Dowiedz się już teraz, a pożegnanie ze smoczkiem będzie szybkie i […]

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top