Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy to szczególny rodzaj przestrzeni. Powinien być wygodny, bezpieczny, dostosowany do wieku i potrzeb dziecka, tak, by zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju. Podpowiadamy jak go urządzić, by mieć pewność, że nasz maluch będzie się w nim dobrze czuł.

Jaki powinien być pokój dziecięcy?

Większość nawet „świeżo upieczonych” rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pokój dziecięcy powinien być nie tylko kolorowy i ładnie urządzony, lecz przede wszystkim – bezpieczny. Na to, by zapewnić mu odpowiedni wygląd zazwyczaj nie szczędzimy sił i środków (także tych finansowych) starając się dać swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Jak jednak nie dać się zwariować i „z głową” urządzić pokój dziecięcy?

Jak już wspomnieliśmy bezpieczeństwo to podstawa, lecz równie ważny jest umiar. Góra maskotek, mnóstwo zabawek, niezaliczone książeczki i klocki należące do naszej pociechy, to najlepszy sposób na…aranżacyjny chaos. I wieczny bałagan, co ani dziecku, ani Wam jako rodzicom nie posłuży.

Nadmiar wszystkiego po pierwsze utrudnia utrzymanie porządku, po drugie zmniejsza funkcjonalność przestrzeni i prowadzi do zupełnie niepotrzebnego jej zagracenia. Po trzecie, może być też męczący dla naszej pociechy. Dlatego urządzając pokój dziecięcy warto ograniczyć się do 2-3 kolorów i do umiarkowanej ilości zabawek i innych „czasoumilaczy”.

O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, by pomalować (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy) pokój w atrakcyjny dla dziecka sposób. Tutaj polecane są stonowane barwy, najlepiej pastele, gdyż kolory nie powinny być zbyt nasycone. Wybierając kolor ścian warto także wziąć pod uwagę to jak dana barwa wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.

Tym, o czym zapomina większość rodziców jest jakość stosowanych farb. Te muszą być bezpieczne i ekologiczne, pozbawione toksyn, które uwalniają się po malowaniu, a które mogłyby zaszkodzić naszemu maluszkowi.

A co z podłogą?

Chcesz położyć w pokoju swojej pociechy piękny i puchaty dywan? Błąd! Nawet jeśli będzie on zgodną z najnowszymi trendami ozdobą wnętrza, to polubisz go nie tylko Ty, lecz także kurz i wszelkiego rodzaju roztocza. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak drewno lub wykładzin wykonanych z naturalnych surowców.

Spodobała Ci się piankowa mata? Nim znajdzie się ona na podłodze, przeanalizuj jej skład, bo może się okazać, że to właśnie ona odpowiada za alergię Twojego dziecka.

Tu znów ważne jest bezpieczeństwo: podłoga nie powinna być także zbyt śliska, gdyż wówczas bardzo łatwo o wypadek. Dlatego jeśli znajdują się na niej dywany czy dywaniki, to warto podłożyć pod nie maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko upadku.

Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Nie wybieraj ani takich mebli z których dziecko zbyt szybko wyrośnie, ani „dorosłych mebli”, które nie będą pasowały do wnętrza. Samych mebli (podobnie jak zabawek) nie powinno być za dużo, by niepotrzebnie nie zagracać przestrzeni. Jeśli chcemy, by w pokoju panował porządek lepiej jest wybrać zabudowany regał (zamiast odkrytych półek) z koszami i szufladami, które z powodzeniem pomieszczą wszystkie zabawki.

Wybierając meble zwróć także uwagę na to, by były one pozbawione ostrych krawędzi, a jeśli już takie posiadają – odpowiednio je zabezpiecz.

Jeśli nasza pociecha jest jeszcze mała, to nie stawiajmy łóżeczka, ani zbyt blisko okna, ani grzejników, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić albo do zbytniego wychładzania dziecka, albo do jego przegrzania, a ani jedno, ani drugie, nie wyjdzie mu na zdrowie.  Najlepszym miejscem na łóżeczko jest zaciszny kącik w którym nasz maluch będzie mógł spać spokojnie. Łóżeczko warto postawić tak, by mieć do niego swobodny dostęp.

Porada!

Urządzając pokój dziecięcy weź pod uwagę fakt, że dziecko szybko rośnie, a co za tym idzie zmieniają się jego potrzeby i zainteresowania. Dlatego jeśli nie chcesz co rusz zmieniać wystroju i narażać się na dodatkowe koszty wybierz uniwersalne meble i motywy, które ani Tobie, ani dziecku nie znudzą się tak szybko.

Jeszcze kilka słów o bezpieczeństwie

Jako rodzic pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym wieku biorą do buzi wszystko, co wpadnie im w ręce. Dlatego znajdujące się w pokoju (i w całym mieszkaniu) szafki i szuflady (zwłaszcza te w których znajdują się małe i łatwe do połknięcia przedmioty) należy odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Służące do tego akcesoria znajdziesz w każdym sklepie czy markecie budowlanym.

Jeśli w pokoju znajdują się meble mające więcej niż 60 cm, to powinny zostać przymocowane do ściany, dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia dla dziecka, gdy zacznie ono raczkować i stawiać swoje pierwsze kroki.

Diabeł tkwi w…szczegółach

Urządzając pokój dziecięcy pamiętaj również o:

  • Odpowiednich dodatkach – nadadzą one całemu wnętrzu przytulny charakter, nie przesadzaj jednak z ich ilością, a ich kolor wybierz tak, by pasowały do całości pomieszczenia;
  • Oświetleniu – właściwie wybrane oświetlenie jest ważne w wielu sytuacjach: zaczynając od usypiania czy karmienia maluszka, przez czytanie mu bajek na dobranoc, po zostawianie włączonego światła na noc, gdyż niektóre dzieci wolą spać przy delikatnej poświacie niż w zupełnie ciemnym pokoju;
  • Zapewnieniu dziecku miejsca do zabawy i odkrywania świata – do tego znakomicie nadaje się środek pokoju, dlatego urządzając go pozostaw pewną część przestrzeni zupełnie niezagospodarowaną.

Funkcjonalny, bezpieczny, wygodny, dostosowany do wieku malucha i jego potrzeb. Właśnie taki powinien być idealny pokój dziecięcy. Nim zaczniesz go urządzać dobrze skalkuluj związane z tym koszty, a później…weź się do pracy. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top