ksiazki babaryba

Książki dla przedszkolaków w nurcie Rodzicielstwa Bliskości

Ostatnio przygotowałam wpis o super książkach bez treści dla maluszków,  więc tym razem przygotowałam propozycje książek napisanych z nurcie RB dla dzieci w wieku przedszkolnym. Są to pozycje wartościowe, gdyż w przystępny sposób tłumaczą dzieciom pewne kwestie jednocześnie uwzględniając perspektywę dziecka i pokazując, że jego zachowanie jest składową szeregu czynników środowiskowych.

Książki, które wpadły w moje ręce i przypadły do gustu mojemu prawie sześciolatkowi:

Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować” Katarzyna Kozłowska, wyd. Nasza Księgarnia

Książka w bardzo fajny i niewartościujący sposób pokazuje modele właściwych zachowań. Bez oceniania, z poszanowaniem różnic indywidualnych – w tym temperamentu – książka tłumaczy zasady współżycia w grupie: „Różnimy się nie tylko tym, jak wyglądamy, lec także tym, w jaki sposób się zachowujemy. (…) Nie wszyscy musimy być tacy sami i reagować tak samo”.

Książka w bardzo krótki (pozostawiając rodzicowi pole do rozwinięcia tematu z dzieckiem) pokazuje skąd wynikają pewne zasady, dlaczego warto używać „magicznych słów” oraz co zrobić w sytuacjach konfliktowych: „Przepraszam, kiedy sprawię komuś przykrość, zrobię coś niechcący lub zachowam się niestosownie. Gdy używam słowa przepraszam, pani się nie gniewa, bo rozumie, że nie miałem nic złego na myśli, a kolega znowu chce się ze mną bawić, nawet jeśli przed chwilą się pokłóciliśmy”.

Zdaję sobie sprawę, że osoby mocno siedzące w nurcie RB mogłyby zarzucić tej książce zalecenia chwalenia dziecka za pożądane zachowania. Mnie bardziej chodzi jednak o inny aspekt, a mianowicie o nacisk na przedstawienie w atrakcyjny dla dziecka sposób właściwych zachowań z poszanowaniem jego prawa do gorszego samopoczucia czy konfliktowania się z kolegami. Warto podkreślić, że tego typu sytuacje są jak najbardziej w porządku, a ważne jest to, jak rozwiążemy trudniejszą sytuację. A najważniejsze jest też przede wszystkim to, by w przedszkolu dobrze się bawić i to jest powód dla którego warto dbać o innych i przestrzegać kodeksu przedszkolaka.

feluś i gucio psinek świnek

Dusia i Psinek-Świnek. Dzień Niegrzeczniucha” Justyna Bednarek, wyd. Nasza Księgarnia

Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku” Justyna Bednarek, wyd. Nasza Księgarnia

Seria o Dusi i Psinku-Świnku to naprawdę fajna i wartościowa propozycja książek dla przedszkolaków. Porusza różne istotne tematy w sposób przyjazny dziecku   Opisuje perypetie tytułowej Dusi (naprawdę Magdaleny Felicji) oraz jej pluszowego przyjaciela Psinka-Świnka, który regularnie udaje się w podróż do krainy zabawek, znajdującej się w czerwonym czajniku – ulubionym gadżecie jednego z kolegów Dusi z przedszkola. Brzmi może nieco kosmicznie, ale – gdy czytamy książkę – wszystko układa się w naprawdę sensowną całość.

W świecie zabawek odtwarzane są sytuacje i problemy z realnego życia Dusi i jej rodziny oraz kolegów z przedszkola. Dusia, jak typowy przedszkolak, przeżywa bowiem różne rozterki, a wszystkiemu towarzyszą empatyczni rodzice i ciepłe panie nauczycielki. Z treści bije szacunek wobec dzieci, a świat w nich stworzony naprawdę jest przyjazny maluchom, choć nie zawsze jest miło i kolorowo – jak w prawdziwym życiu.

W „Dniu Niegrzeczniucha” okazuje się, że czasem każdy ma gorsze samopoczucie, co przekłada się na jego zachowanie. A owo zachowanie jest wypadkową różnych zdarzeń występujących obecnie bądź w przeszłości. Gorszy dzień zdarza się niemalże każdemu, nawet zazwyczaj spokojnej mamie  

„Wszystko w porządku” dotyczy tematu, który zapewne rodzice przedszkolaków w wieku 4-6 regularnie muszą przerabiać ze swoimi dziećmi. Chodzi o odpowiednią kolejność – obiad przed deserem, mycie rąk przed obiadem, najpierw masło na kanapce, a potem dodatki itd. Dzieci nieraz frustrują się, gdy dorośli proszą je o zachowanie konkretnej kolejności w wykonywaniu poszczególnych czynności. Książka pokazuje dlaczego ta kolejność jest bardzo istotna i …że czasami można trochę przymknąć na nią oko  

Moja mama” Mayana Itoïz, wyd. BABARYBA

Książka napisana została w naprawdę ciekawej konwencji. Opisuje wspólny czas mamy i dziecka tuż przed zaśnięciem. Pokazuje w magiczny sposób ten naprawdę wyjątkowy moment, który rodzic może poświęcić tylko dziecku na chwilę przed pójściem spać. W wielu rodzinach jest to czas, który buduje więź, gdyż w ciągu dnia jesteśmy często zabiegani i nie mamy chwili na jakościową rozmowę z naszym dzieckiem. A czytanie książek, opowiadanie bajek lub rozmowa o tym, co się działo w przedszkolu właśnie na moment przed zaśnięciem pozwala poznać dziecko i poruszyć ważne tematy.

I właśnie o tym jest ta książka, a przynajmniej ja ją tak interpretuję, chociaż podejrzewam, że każdy może wziąć z niej coś dla siebie. I tak, gdy trzeba, mama przeobraża się w lamparta, Indiankę, żabę i wiele innych stworzeń w zależności od humoru i wyobraźni dziecka do momentu, gdy zapadnie w spokojny sen. Jest to książka, która czytana wieczorem, ma za zadanie wyciszyć. Książka jest o mamie, ale pokazuje też jak ważne są dzieci i ten czas poświęcany wyłącznie im.

moja mama książka

Super M” Dawid Ryski, wyd. BABARYBA

Mojego syna rozśmieszyła ta pozycja, gdyż – jak się okazuje – można znaleźć całkiem sporo podobieństw między mamami a superbohaterami   To krótka w przekazie (na każdej rozkładówce znajduje się maksymalnie 1 zdanie) pozycja ze świetnymi ilustracjami obrazującymi supermoce mam. Pokazuje dzieciom, że ich mamy – w codziennym życiu – naprawdę muszą ogarnąć cały dom, a robią to tylko dzięki wypracowaniu i wyćwiczeniu wielu funkcji – to tak zwany multitasking typowy dla większości rodzicielek  Książka ta pokazuje jak wiele mamy robią i jak dużo wcale nie najprostszych umiejętności muszą rozwinąć.

Jest to fajny pomysł na prezent dla świeżo upieczonej mamy bądź od taty i dzieci z okazji Dnia Mamy. Tak by docenić rodzicielkę i pokazać jak ważną rolę odgrywa w życiu rodziny. Bo mam wrażenie, że jednak czasami o tym zapominamy. A mama zawsze się stara i chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Pamiętajmy, że rodzicielstwo bliskości bazuje na przekonaniu, że rodzic – w pierwszej kolejności – powinien zadbać o siebie i swoje potrzeby (a potrzeba docenienia i dowartościowania jest jedną z nich) – by móc zaspokoić potrzeby dziecka.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top