internet lifi

Li-Fi czyli Internet przesyłany światłem

Estońska firma Velmenni, która wymyśliła system przesyłania danych za pomocą światła widzialnego potwierdza, iż jest on nawet 100 razy szybszy od stosowanego już powszechnie Wi-Fi. W ostatnim czasie została przeprowadzona udana próba – za pomocą żarówek LED uzyskano przesył na poziomie 1 GB na sekundę. To pierwszy tak dobry wynik technologii Li-Fi w historii, który udało się osiągnąć poza laboratorium.

Działanie innowacyjnego Li-Fi

Naukowcy z Estonii wykorzystali standardowe żarówki LED. Te migoczą z niezauważalną dla ludzkiego oka częstotliwością natomiast specjalny czujnik zbiera przesyłane dane. W efekcie, Li-Fi (ew. LiFi), które wykorzystuje światło widzialne może być nawet 100 razy szybsze niż Wi-Fi.

Ograniczenia Li-Fi

Okazuje się jednak, że Li-Fi, wykorzystujące światło widzialne ma również swoje wady. Dzisiaj nie jest możliwym, by transfer danych przenikał przez ściany. Estońscy wynalazcy mają więc duże pole do popisu, by opracować taką wersję systemu, która pozwalałaby wykorzystywać wszystkie żarówki typu LED w całym budynku, podobnie jak Wi-Fi, które działa na różnych kanałach, z wykorzystaniem wielu routerów. Dzisiaj, chcąc korzystać z Li-Fi należy umieścić odbiornik w polu widzenia nadajnika. Warto przy tym dodać, że sporym ograniczeniem może być fakt, iż żarówka w żaden sposób nie może być odbiornikiem więc nie istnieje w tym przypadku możliwość przesłania informacji zwrotnej.

Pewnie minie jeszcze trochę czasu zanim ta innowacyjna technologia zostanie wdrożona natomiast nie ulega wątpliwości, że to ogromny przełom. Li-Fi sprawdziłoby się idealnie w centrach handlowych czy biurowcach, gdzie do budowy tego rodzaju infrastruktury można byłoby wykorzystywać istniejące już zasoby światła. Według badaczy z Velmenni, wykorzystywanie żarówek LED byłoby w pełni bezpieczne – w każdym momencie można przerwać transfer, po prostu zasłaniając światło.

LiFi a WiFi

Dlaczego jest to tak ważne? Poza korzyściami praktycznymi, tj. lepszą prędkością Internetu, chodzi tu także o aspekt zdrowotny – przeczytaj o tym jaki wpływ ma WiFi na zdrowie człowieka.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top