usg bioderek Warszawa

Podstawowe badania noworodka do 6 miesiąca życia

Pierwsze miesiące życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. To właśnie dlatego na tym etapie zalecany jest cały szereg badań profilaktycznych. Ich celem jest wykluczenie schorzeń czy innych nieprawidłowości, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania malucha w pełnym zdrowiu.

Większość badań dziecko przechodzi zaraz po porodzie, jeszcze w szpitalu. Rodzice są jednak zobowiązani do dalszej profilaktyki prozdrowotnej. Niektóre badania są jedynie zalecane, inne wręcz obowiązkowe. Warto wiedzieć, że wczesne wykrycie chorób umożliwia ich skuteczne wyleczenie przy zastosowaniu nierzadko nieinwazyjnej terapii. Bagatelizowanie zaleceń może przyczynić się do ciężkich powikłań, które będą miały wpływ na całe życie dziecka. Lepiej nie ryzykować i dokładnie sprawdzić rozwój malucha, bo pierwsze miesiące po jego narodzinach, są kluczowe.

Badania realizowane w szpitalu

Pierwsza i zarazem podstawowa ocena stanu zdrowia noworodka następuje od razu po jego narodzinach. To punkty w skali Apgar, które wskazują na stan dziecka. Skala od 1 do 10 określać może postępowanie, które jest niezbędne po przyjściu dziecka na świat. Uzyskanie od 7 do 10 punktów oznacza, że noworodek jest w pełni zdrowy, ale skala poniżej tych punktów może wskazywać niedotlenienie albo inne dysfunkcje. Punkty nadawane są na podstawie pierwszych reakcji dziecka oraz jego wyglądu. Jeśli noworodek po porodzie nie krzyczy, nie reaguje na bodźce, jego skóra jest zasiniona, a mięśnie wiotkie, może oznaczać to, że wymaga specjalistycznej opieki i natychmiastowej pomocy.

Kolejne badania dziecka zaraz po porodzie to oczywiście jego ważenie, mierzenie, ale też badanie odruchów noworodka, w tym odruch ssania, odruch chwytania, odruch pełzania czy odruch moro.

Jeszcze w sali szpitalnej ocenie podlega także wzrok oraz słuch noworodka. Lekarz bada też jego brzuszek, obwód główki, kręgosłup, stan mięśni, podniebienie. Ocenia narządy płciowe, wykonuje podstawowe badanie serca oraz bioderek.

Badania po wypisie ze szpitala

Rodzice muszą nastawić się na to, że pierwsze miesiące życia będą przebiegać na częstych wizytach u lekarza oraz w gabinetach diagnostycznych.

Już w drugim tygodniu życia noworodka powinien zobaczyć pediatra. To on dokona kontroli ciemieniuchy, sprawdzi też, czy pępek dobrze się goi.

W szóstym tygodniu standardowo wykonuje się następne badania. Tym najważniejszym jest usg bioderek. Warszawa i inne duże miasta w Polsce dysponują wystarczającą liczbą placówek, w których przy użyciu najlepszej jakości sprzętu diagnostycznego, udaje się takie przeprowadzić w pełnym komforcie dla malca i jego rodziców.

Samo badanie bioderek ma na celu zdiagnozowanie bądź wykluczenie problemów ze stawami biodrowymi. Ocenia się ich symetrię, ruchomość oraz stabilizację. W przypadku niepokojących objawów szybko można reagować ortezą biodrową, dzięki której po 2-3 miesiącach niemowlę wraca do pełnego zdrowia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top