Zapraszamy do akcji ,,Cała Polska Na Niebiesko”!
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji, Fundacja JiM zorganizowała kampanię edukacyjną, do udziału w której gorąco zachęcamy!
Autyzm uważany jest za najpoważniejsze i obecnie najczęściej diagnozowane zaburzenie rozwojowe wśród dzieci. Rozpowszechnienie zaburzeń ze spektrum autyzmu wynosi średnio 62 osoby na 1000 (Elsabbagh M, Divan G, Koh YJ, Kim YS, Kauchali S, Marcín C. i wsp. Global prevalence of autism and other pervasive developmental disorders. Autism Res. 2012; 5(3): 160–179.) Współczesne klasyfikacje diagnostyczne do osiowych objawów spektrum autyzmu zaliczają zaburzenia w rozwoju języka oraz komunikacji, trudności występujące w interakcjach społecznych oraz sztywne i ograniczone wzorce zachowania, zainteresowań i aktywności. Omawiane zaburzenie prowadzi do deficytów w licznych sferach funkcjonowania: umiejętności językowych, zabawy, rozwoju poznawczego, funkcjonowania społecznego, zdolności adaptacyjnych, co prowadzi do stopniowego odstawania dziecka z autyzmem od grupy rówieśników. Ze względu na odmiennie funkcjonujący układ nerwowy proces uczenia dzieci autyzmem przebiega inaczej niż u dzieci typowo rozwijających się.
Warto podkreślić, że autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, a nie chorobą, którą można wyleczyć albo z której się wyrasta. Zaburzeniem, które charakteryzuje się różnymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu i mimo określenia „rozwojowe” towarzyszy w większym lub mniejszym zakresie (w zależności od terapii i ciężkiej pracy najbliższego otoczenia) przez całe życie. Na ten aspekt autyzmu przy okazji tegorocznej akcji „Polska Na Niebiesko” zwraca uwagę Fudacja JiM. (Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.polskananiebiesko.pl.)
Jak co roku, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to okazja do zainteresowania społeczeństwa tematem autyzmu – pokazania czym jest spektrum autyzmu i jak można pomóc osobom z tym zaburzeniem. Czasami dorosła osoba, która się „dziwnie zachowuje” w autobusie może być tą dotkniętą autyzmem i może potrzebować naszej pomocy np. przy kupieniu biletu u kierowcy, gdy biletomat nie działa lub podpowiedzeniu jak dotrzeć w dane miejsce w chwili, gdy autobus niespodziewanie zmieni rutynową trasę.
„Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu” przygotowane w formie Raportu Fundacji JiM na podstawie badań przeprowadzonych przez Maison & Partners w grudniu 2017 r., pokazuje, że świadomość Polaków dotycząca autyzmu jest delikatnie rzecz ujmując niewielka. Ale czego oczekiwać od szeregowego Kowalskiego, jeżeli student psychologii Uniwersytetu Warszawskiego –jeżeli nie robił specjalizacji związanej z psychologią kliniczną dziecka czy wpieraniem osób niepełnosprawnych – ma blade pojęcie na temat tego zaburzenia. A skąd to wiem? Sama skończyłam ten kierunek –gdybym od paru lat nie zajmowała się zawodowo terapią dzieci z autyzmem – pewnie sama miałabym niewielką wiedzę na temat specyfiki ASD (Autism Spectrum Disorder). Według raportu „aż 95% badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a 54% czerpie wiedzę z filmów i seriali”, które przedstawiają osoby ze spektrum w sposób mocno stereotypowy, a tak naprawę to zróżnicowanie objawów w obrębie samej grupy jest ogromne. Więcej informacji na temat samego Raportu można znaleźć pod adresem: (http://www.polskananiebiesko.pl/assets/files/jim_raport_18_01_pion_net.pdf)
Jak już wspomniałam, przy okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Fundacja JiM pragnie zwrócić uwagę na wielowymiarowość spektrum autyzmu i jego „nieuleczalność” – z dziecka z autyzmem „powstaje” dorosły z autyzmem. Akcję „Polska Na Niebiesko” ma promować króciutki spot, który ma uwrażliwić odbiorców na problem społeczny związany z ASD. Przedstawia on historię Emila, osiemnastoletniego podopiecznego Fundacji.
Co więcej, dzięki tegorocznej akcji wszyscy możemy pomóc i wesprzeć finansowo Fundację za pomocą paru kliknięć na stronie polskananiebisko.pl. Wystarczy zjechać kursorem na dół strony, znajduje się tam mapka z formularzem – wpisując swoje dane zostawiamy na mapie Polski niebieski balonik. Za każdy z nich sponsor, którym jest Westernacher Group, przekazuję 1 zł na diagnozę autyzmu w całej Polsce. A uwierzcie mi – trafna i szybka diagnoza ma ogromne znaczenie dla radzenia sobie w życiu przez osoby ze spektrum. Dzięki temu można szybciej rozpocząć oddziaływania terapeutyczne, które realnie przekładają się na samodzielność i sposób funkcjonowania potem dorosłej osoby z autyzmem w społeczeństwie. To wszystko przekłada się na jakość życia rodzin, których członkiem jest osoba dotknięta tym zaburzeniem.
Jeżeli jesteś nauczycielem – gorąco zachęcam do zapoznania się z tematyką autyzmu i przeprowadzenia lekcji jej dotyczącej – na stronie http://www.polskananiebiesko.pl/dla-placowek znajdziesz przykładowe scenariusze lekcji i materiały dla uczniów. Zwiększajmy świadomość przyszłych obywateli! Takie zajęcia można zorganizować w ramach godziny wychowawczej, lekcji biologii czy języka polskiego, zacznijmy od podstaw kształtować wiedzę i tolerancję wobec osób neuronietypowych.
Fundacja JiM niesie pomoc osobom z autyzmem w całej Polsce. Z roku na rok jej zakres się poszerza. Fundacja JiM prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Opiekuje się i wspiera na co dzień zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe z autyzmem. Ponadto JiM organizuje już ponad 4000 rodziców, opiekunów i self-adwokatów w Kluby JiM, gdzie razem tworzą wielką siłę i są dla siebie ogromnym wsparciem. Tworzy również kampanie społeczne, niosące wiedzę o autyzmie takie jak Polska na Niebiesko.
Strona-> http://www.polskananiebiesko.pl/
Fanpage-> https://www.facebook.com/jimhelp/
Zostaw komentarz