Pielęgnacja wrażliwej skóry okolic pieluszkowych u niemowląt

Zaczerwienienie, uciążliwe pieczenie i nieprzyjemny świąd to bardzo często zwiastun tzw. pieluszkowego zapalenia skóry. Takie bardzo często wywołują zakładane niemowlętom pieluszki. Jak tym dolegliwościom zapobiegać, ulżyć maluchowi oraz szybko zregenerować podrażniony, delikatny naskórek? Podpowiedź znajdziesz poniżej.

Okazuje się, że tzw. okolice pieluszkowe to jedne z najbardziej delikatnych miejsc na całym ciele niemowląt. Skóra jest cienka, niezwykle wrażliwa, niedojrzała jeszcze na tyle, by radzić sobie z czynnikami zewnętrznymi. Nie regeneruje się automatycznie po otarciach, jakie są wynikiem ciągłego noszenia pieluszki. Efektem mogą być odparzenia, które sprawiają ogromny dyskomfort i ból. Aby im zapobiec, należy w sposób odpowiedni pielęgnować skórę małego dziecka. Podstawą jest warstwa ochronnego kremu nakładana przy każdej zmianie pieluszki. Ale to nie wszystko. Właściwa higiena miejsc intymnych niemowląt to o wiele szerszy proces. Zacznijmy więc od początku.

Mycie okolic pieluszkowych

Ponieważ skóra niemowlaka jest bardziej podatna nie tylko na podrażnienia, ale też zakażenia, przy każdorazowym zdjęciu mokrej pieluchy pupę należy dokładnie przemyć. W tym celu zaleca się użycie nawilżonych przegotowaną wodą albo naparem z nagietka wacików. Okolice pieluszkowe można też wyczyścić nawilżonymi chusteczkami, które są dedykowane najmłodszym. Jeśli skóra została zabrudzona kupą, należy ją dokładnie przemyć pod bieżącą wodą.

Ważne!

Szczególną uwagę należy zwrócić na mycie okolic pieluszkowych dziewczynek. Przemywanie skóry musi odbywać się od brzuszka w kierunku pośladków. Dzięki temu zapobiega się przedostawaniu zanieczyszczeń do przedsionka pochwy oraz niweluje ryzyko zakażenia dróg moczowych!

 

 

 

 

 

Suszenie okolic pieluszkowych

Kiedy skóra niemowlęcia jest już dokładnie oczyszczona, trzeba ją wysuszyć. Pozostałości wody mogą wywołać podrażnienie, stwarzają też warunki do rozwoju bakterii. Uwagę należy zwrócić na fałdki skórne, jakie występują na pośladkach oraz udach dziecka. Osuszanie powinno odbywać się przy użyciu miękkiego ręcznika albo papierowej chusteczki. Wycieranie okolic pieluszkowych musi odbywać się bardzo delikatnie, by nie podrażniać delikatnej skóry maluszka i cienkiej warstwy ochronnej. Nie należy jej pocierać, ręcznik o wiele lepiej jest przykładać do skóry, dzięki czemu wchłonie on pozostałości wody.

Nakładanie kremu ochronnego

Ostatnim, ale najważniejszym etapem prawidłowej zmiany pieluszki, jest posmarowanie okolic pieluszkowych odpowiednim kremem przeciw odparzeniom. Fantastycznie w tej roli sprawdzi się kosmetyk zawierający substancje łagodzące i przynoszące ulgę skórze skłonnej do otarć i zaczerwienień, np. Natural Bee Complex. Maluchy potrafią być bardzo ruchliwe i często prowadzi to do powstawania bolesnych odparzeń. Dlatego warto zaufać produktowi, który zdejmie z rodziców obawę o okolice pieluszkowe – mówi Kamila Sitkowska, brand manager By Medica Fisher-Price.

Warto pamiętać, by krem ochronny nakładać przy każdej zmianie pieluszki. Wystarczy nanieść jego cienką warstwę. Dzięki temu nie tylko będzie regenerował naskórek, ale stworzy również barierę przed szkodliwym działaniem moczu oraz kału. Regularne stosowanie kremu sprawi, że dziecko nie będzie odczuwać żadnego dyskomfortu, jaki wiąże się z całodobowym noszeniem pieluszki.

Komfort dziecka spowodowany brakiem odparzeń to również komfort dla rodziców, którzy nie muszą martwić się o swojego malca. Dzieci nieodczuwające bólu związanego z noszeniem pieluszki są zadowolone, skore do zabaw i ciekawe świata. Warto więc poszukiwać kremów pośladkowych zawierających m.in. witaminę E, zapobiegającą wysuszeniu skóry czy wosk pszczeli, który działa osłonowo i przyspiesza regenerację naskórka – dodaje Sitkowska.

Zapobiegaj odparzeniom już teraz!

O tym należy pamiętać, by skóra Twojego dziecka była zawsze zdrowa i odpowiednio chroniona:

  • Staraj się dokładnie oglądać skórę malucha podczas każdej zmiany pieluszki. Ważne są okolice pośladków i genitaliów, ale również fałdy skórne. Niewielkie zaczerwienienie albo mała krostka może szybko przerodzić się z poważny problem. Należy reagować natychmiast.
  • Pieluszkę należy zmieniać mniej więcej co 3 godziny oraz po każdej kupie.
  • Nie zapominaj o przemywaniu okolic pieluszkowych podczas każdej zmianie pieluszki oraz nałożeniu ochronnego kremu. Jeśli doszło do zaczerwienienia i podrażnienia skóry, przemywaj skórę częściej i nakładaj grubszą warstwę kremu.
  • Rób przerwy w noszeniu pieluszki. Dzięki temu delikatna skóra maluszka będzie oddychać i szybciej się zregeneruje. „Wietrzenie” okolic pieluszkowych powinno odbywać się przynajmniej raz dziennie, a w czasie wysokich temperatur częściej.
  • Pieluszki dla niemowląt muszą by odpowiednio dobrane. Liczy się nie tylko ich rozmiar, ale również skład. Musisz wiedzieć, że niektóre mogą uczulać Twoje dziecko.
  • Unikaj przegrzewania dziecka. Pamiętaj, że pieluszka może powodować pocenie się skóry, a wraz z nim podrażnienie naskórka oraz rozwój bakterii. Zbyt grube ubranie będzie tylko wzmagać to zjawisko.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top