Dlaczego dzieci się moczą? 30 maja jest Światowym Dniem Nocnego Moczenia
Nie zawsze moczenie się dziecka jest związane z problemem psychospołecznym. Okazuje się, że jest to całkiem normalne zjawisko u dzieci do 4. roku życia, kiedy moczenie występuje w dzień oraz nawet do 5. roku życia, kiedy pojawia się w nocy. Dopiero po tym czasie rodzice mogą mieć powody do niepokoju. Pamiętajmy jednak, by moczenia nigdy nie bagatelizować. Trudności w nabyciu umiejętności kontrolowania oddawania moczu mogą mieć negatywny wpływ na każdy aspekt życia dziecka.
Rola rodzica
Okazuje się, że problem niekontrolowanego moczenia się dziecka jest jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w dziecięcym świecie. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nocnego Moczenia, jest to więc idealna okazja by pochylić się nad tym problemem. Co trzecie dziecko, któremu przydarzyło się zmoczyć w szkole, uważa to za powód do wstydu. Nieumiejętność wstrzymywania moczu bardzo często powoduje wycofanie społeczne, frustrację czy długotrwałe przygnębienie. Dziecko może wykazywać też trudności w nauce czy zaniżoną koncentrację uwagi. W znaczny sposób opóźnia się również proces osiągania przez malucha samodzielności w wykonywaniu podstawowych, codziennych czynności.
Aby moczenie dziecka przebiegało w jak najbardziej łagodny sposób, rodzice powinni mieć do tego problemu odpowiednie podejście. Trzeba zdać sobie sprawę, że nieutrzymywanie moczu to nie wina dziecka. Malucha należy wspierać, zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa i bezgraniczną miłość. Wyklucza się zachowania osób dorosłych, takie jak wyśmiewanie, poniżanie czy karanie.
Czy wizyta u lekarza jest konieczna?
Rodzice dzieci moczących się nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza. Niestety problem ten jest nagminnie bagatelizowany. Wszystko dlatego, że winą za ten stan obarcza się najczęściej sytuację rodzinną. Opiekunowie czują więc wstyd, obawiają się, że zostaną posądzeni o niespełnianie roli wychowawczej w odpowiedni sposób.
Nie jest to oczywiście prawda. Przyczyny moczenia się dziecka mogą być różne, nie zawsze związane są z zaburzeniami somatycznymi. Tylko specjalista jest w stanie właściwie zdiagnozować problem i skierować małego pacjenta na odpowiednie badania. W pierwszej kolejności należy wykluczyć na przykład wady układu moczowego czy zaburzenia pracy dróg moczowych. Dopiero później pod uwagę brane są zaburzenia na tle psychologicznym.
Opiekunowie dziecka muszą też brać pod uwagę, że przedłużający się problem nietrzymania moczu, może mieć negatywne konsekwencje – niska samoocena, stany lękowe, wycofanie to tylko niektóre z nich. Medycy potwierdzają również, że moczenie się może być jedną z przyczyn występowania stanów depresyjnych nie tylko u dziecka, ale również u matki, która obwinia się za pojawienie się tego problemu i niemożność samodzielnego poradzenia sobie z nim.
Jak działać samodzielnie?
Odpowiednie motywowanie, wsparcie dziecka i system nagród to pierwsze kroki, jakie należy podjąć w celu niwelowania tego wstydliwego problemu. Korzystny wpływ ma również czytanie dedykowanych bajek terapeutycznych.
Pomocne okazują się również zasady, które będą regulować pracę układu moczowego. Należy dbać o to, by dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, ale nie piło przynajmniej na 2 godziny przed snem. Wieczorem warto również ograniczyć spożywanie produktów, które wzmagają produkcję moczu – to między innymi nabiał oraz owoce cytrusowe.
Rodzice, którzy chcieliby jeszcze bardziej szczegółowo poznać problem niekontrolowanego moczenia się przez dzieci, powinni zajrzeć na www.suchyporanek.pl. Tam zawarto wszelkie informacje, które dorośli wraz z dziećmi mogą w łatwy sposób przyswoić. Wszystko po to, by jak najszybciej wyeliminować tego rodzaju zaburzenie.
Od 23 maja do 6 czerwca na stronie SuchyPoranek.pl jest możliwość zadania pytania eskpertowi poprzez Poradnię Online.
Ekspert będzie dostępny online w wybrane dni, natomiast przez cały okres trwania kampanii będzie możliwość pozostawienia zapytania, na które ekspert odpowie nie później niż w ciągu 48h.
Poradnia Online będzie dostępna w dniach: 25.05., 29.05, 31.05, 02.06 oraz 6.06
Ekspert będzie LIVE w godzinach – od 12 do 14 i od 19 do 21.
Zostaw komentarz