pokoj dzieciecy

Jak urządzić pokój dziecka?

W ostatnim miesiącu wyjątkowo aktywnie zetknęliśmy się z problemem bezpiecznego i funkcjonalnego wyposażenia wnętrza dziecięcego pokoju. Zależało nam przede wszystkim na zorganizowaniu jak największej przestrzeni na swobodną zabawę na podłodze, gdyż nasze Dziecko ponad wszystko uwielbia zabawę pociągami, a do tego muszą być koniecznie rozłożone tory. No więc: jak urządzić pokój dziecka?Najlepiej od razu kilka zestawów   Staraliśmy się więc nie zagracić pokoju, tak by po rozłożeniu ciuchciowego zestawu, dało się jeszcze jakoś przemieścić z jednego końca pokoju na drugi.

Zabierając się za pokój dla chłopca, dysponowaliśmy już – dość dużą – zrobioną na wymiar (pod skośną ścianę) drewnianą szafą, w której znajdują się wszystkie ubranka naszego Smyka. W Ikei dokupiliśmy jedynie komodę na bieliznę i różne edukacyjne zabawki (puzzle, memo, lotto itd.) oraz kultową szafkę z kuwetami na różne mniejsze szpargały. Do tego duuużo pudeł ze wspomnianymi ciuchciami i klockami oraz większymi pojazdami, które nie zmieściły się w kuwetach lub szufladach. Jestem zwolenniczką wszelkiej maści pojemników do przechowywania, gdyż pomagają dziecku (i rodzicom ) zachować jako taki porządek w pokoju – raz, że wszystko ma swoje miejsce i nie leży na wierzchu, a dwa- maluch wie, że kończąc zabawę, powinien odłożyć dany przedmiot na swoje miejsce (wyjątkiem są tory – te leżą rozłożone cały czas ).
Postawiliśmy też na duże łóżko, tak by służyło dziecku na dłużej – rozmiar 90×180 cm plus oczywiście porządny materac. U nas już w łóżeczku niemowlęcym sprawdził się materac lateksowy i teraz też zainwestowaliśmy w ten rodzaj łóżeczkowego sprzętu. Maluch nie narzeka   Wręcz był zachwycony duużym łóżkiem i swoim własnym pokojem ze wszystkimi zabawkami, w dniu przeprowadzki skakał z radości i podekscytowania. Oczywiście do łóżeczka – obowiązkowo zestaw tekstyliów z naturalnych materiałów- najtańsza jest bawełna. Zresztą nasze zasłony z IKEI też są wykonane w 100% z bawełny i ładnie urozmaicają nasz pokoj dzieciecy.

Co do mebli – wiadomo, że należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepiej drewno, ale ważna też jest ich jakość – muszą być stabilne, a wszelkie regały i szafy dobrze jest przytwierdzić dodatkowo do ściany. Nigdy nie przewidzimy czy nasz Maluch nie wpadnie na genialny pomysł urządzenia sobie ścianki wspinaczkowej z pokojowych mebli. Dobrze jest też zadbać o zabezpieczenie ostrych kantów i gniazdek elektrycznych. W większości sklepów z akcesoriami dziecięcymi można kupić specjalne nakładki na rogi i zaślepki do gniazdek elektrycznych.

pokój dla chłopcaU nas dywany (kilka ułożonych obok siebie) wygrały z wykładziną, gdyż łatwiej sobie z nimi poradzić w razie plam, a te zdają się być nieuniknione. Staramy się pilnować, by nasz Synek jadł i pił w wyznaczonym do tego miejscu – przy stoliku, ale czasami zdarzy mu się zwinąć kubek z herbatką do pokoju, już nie wspominając o farbach czy mazakach. Dlatego woleliśmy się ubezpieczyć i przy ewentualnym doszorowywaniu dywanu zapewnić sobie dostęp do podłogi, którą w razie większej katastrofy możemy bez problemu zasłonić szmatką i uniknąć jej zniszczenia. Dywan powinien koniecznie posiadać nieślizgającą się warstwę na spodzie. I tutaj wyjątkowo wygrywają dywany ze sztucznych materiałów z gęstym krótkim włosiem, gdyż łatwiej jest wtedy zadbać o ich czystość i uniknąć tworzenia się w nich zbiorowiska kurzu, roztoczy czy pleśni.

By nie prowokować losu, zdecydowaliśmy się unikać wszelkich szklanych przedmiotów, planując wystrój pokoju dziecka. Okna i parapety są wysoko, jedynie zagrożenie może stanowić wyjście na taras, a to tylko kwestia czasu aż nasz kreatywny Synek będzie w stanie dosięgnąć klamkę i otworzyć drzwi. Myślimy więc nad ich zabezpieczeniem, tak by kontrolować wychodzenie małego człowieka na balkon.

Dekoracje pokoju dziecięcego – rośliny

Na parapecie trzymamy kwiatki doniczkowe, ale nie jest to jakaś moja dekoracyjna fanaberia (a wiadomo, że dziecko może próbować sięgnąć i zrzucić na siebie całą doniczkę z zawartością). Kwiatki te pełnią bowiem funkcję oczyszczaczy powietrza w pokoju dziecka. Są to specjalnie dobrane rodzaje kwiatków, które pozytywnie oddziałują na powietrze w pomieszczeniu. Mieszkamy w Warszawie, a teraz tyle się mówi o smogu i toksycznych substancjach we wdychanym powietrzu, że sięgnęłam po rośliny, jako wsparcie w tej nierównej walce z niebezpiecznie wysokim poziomem zanieczyszczeń. Ważne by kwiatki nie były jednak trujące i nie powodowały podrażnień u dzieci. Warto więc- przed postawieniem doniczki w pokoju malca- upewnić się co do właściwości danej odmiany rośliny.

Włącznik światła w pokoju – i to uważam, za wyjątkowo trafiony pomysł – znajduje się na wysokości rąk naszego Dziecka, dzięki czemu swobodnie może sam sobie zapalić światło wchodząc do pomieszczenia, czyni to pokój dla chłopca znacznie bardziej funkcjonalnym.

dekoracje pokoju dziecięcego

Wystrój pokoju dziecka – ozdoby i dekoracje

Ozdoby w pokoju – tutaj także postanowiliśmy postawić na kreatywne dodatki z drewna. Drewniany żyrandol w kształcie samolotów pod chmurką i drewniane dekoracje (auto, rakieta i gwiazkda) firmy Magic Wall na skośnej ścianie nad łóżkiem, w którym Synek przebywa przez tak dużą część doby. Magic Wall przygotowuje dekoracje do dziecięcych pokoików wyłącznie z bezpiecznych i sprawdzonych materiałów. Kolorów i kształtów też mają całe multum, wiec każdy może znaleźć coś pasującego i spójnego z kolorystyką pokoju. Na przeciwległej ścianie wisi jeszcze zegar i obraz namalowany przez ciocię specjalnie dla chrześniaka  

Dekoracje do pokoju dziecięcego – kokon albo huśtawka

jak urządzić pokój dzieckaZamierzamy jeszcze na środku sufitu przymocować haki do huśtawki i kokonu. Nasz Synek uwielbia być bujany i huśtany, a ponadto ruch wahadłowy zdecydowanie działa wyciszająco na układ nerwowy małego dziecka, dzięki czemu nasz Osesek szybciej uspokaja się i stopniowo wycisza choćby przed snem.

I chyba, jeśli idzie o dekoracje do pokoju dziecka, została już do omówienia jedynie dość istotna kwestia farb. Tutaj należy zdecydowanie położyć nacisk na bezpieczeństwo stosowanych materiałów i zaplanować malowanie ścian z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by farby zdążyły wyschnąć, a malowane pomieszczenie wywietrzyć się przez przynajmniej parę dni przed wprowadzeniem się dziecka do swojego pokoju. Dobre są szybkoschnące farby wodorozcieńczalne, gdyż nie zawierają rozpuszczalnika, a co za tym idzie – nieprzyjemnego i podrażniającego zapachu. U nas po warstwie gruntu, na ściany we wszystkich sypialniach położyliśmy jeszcze warstwę białego podkładu pochłaniającego szkodliwe pole elektryczne NoEM i dopiero potem kolorowe farby lateksowe. Dlaczego tak dużą wagę przykładamy do zabezpieczenia się przed szkodliwym działaniem pól elektromagnetycznych czy promieniowania radiowego, przeczytajcie też artykuł nt. wpływu wifi na zdrowie.
1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top