drewniane liczydla

Matematyka na wesoło

Czy wiesz, że aż 80% dzieci w wieku przedszkolnym, jest uzdolnionych matematycznie? Okazuje się, że do nauki tego przedmiotu oraz zadań, których celem jest obliczanie działań różnego rodzaju, najczęściej zniechęca je edukacja według schematów. Jeśli tylko zapewnimy najmłodszym odpowiednie narzędzia dydaktyczne, nauka matematyki może być nie tylko skuteczna, ale również zmienić się w doskonałą zabawę. To tak ważne w przypadku kilkulatków, którzy swoją uwagę mogą skupić na jednym aspekcie nie dłużej niż przez 20 minut.

Jakie pomoce edukacyjne wybierać?

Świetnie sprawdzają się matematyczne klocki oraz drewniane liczydło. Warto wprowadzać dziecko w świat ścisłej matematyki poprzez różnego rodzaju gry, układanki, a nawet puzzle z elementami wyliczeń. Ci najmłodsi świetnie poradzą sobie w grach zespołowych różnego rodzaju, a kształty i kolory dla dzieci staną się „bułką z masłem” poprzez zabawę tzw. sorterem. Możliwości tak naprawdę jest wiele, wszystko zależy od podejścia pedagogów i samych rodziców, którzy również w domu mogą podejmować pierwsze próby nauczania matematyki swoje pociechy. Wiadomo na pewno, że matematyką nie można zamęczać. Wystarczy kilkanaście minut dziennie takiej zabawy.

Wybierając odpowiednie pomoce edukacyjne, warto skupić uwagę na co najmniej kilku czynnikach. Przede wszystkim wszelkie akcesoria do nauki matematyki przez zabawę muszą być dopasowane do poziomu rozwoju małego ucznia. Każda zabawa ma być przez dziecko zrozumiana, zaakceptowana i przynosić mu rzeczywiście radość. Rodzice bardzo często kupują zabawki przeznaczone dla starszych dzieci, z myślą o tym, by ich pociecha szybciej się rozwijała. To duży błąd, ponieważ w efekcie dziecko zupełnie nie skorzysta z takiej zabawy.

Matematyka dla początkujących ma być wręcz namacalna. Dosłownie, dzieci najlepiej uczą się poprzez zmysł wzroku, ale też dotyku. To dlatego proponujemy klocki, bezpieczne liczydła drewniane czy układanki. Chodzi o to, by dziecko nie uczyło się matematycznych wyliczeń, ale w ogóle mogło je poznać. Na edukację teoretycznych regułek przyjdzie czas, kiedy pójdzie do szkoły.

Wszelkie akcesoria muszą być dobrej jakości, posiadać niezbędne atesty. Nie mogą zawierać małych ani ostrych elementów. Świetnie sprawdzają się te z naturalnego drewna, pomalowane ekologiczną farbą. Wśród oferty polskich producentów można znaleźć sporo tego rodzaju propozycji.

Pamiętajmy również, że nierzadko materiały edukacyjne, które pozwalają poznawać matematykę na wesoło, stają się przydatne dzieciom, które pobierają naukę w klasach wczesnoszkolnych. Już w szkole prawie połowa uczniów klas 1-3 wykazuje problemy z pojęciem zasad prostych wyliczeń matematycznych. Jeśli ten przedmiot sprawia trudności już na początku przygody ze szkołą, później może być już tylko gorzej. Należy reagować od razu i wesprzeć dziecko w nauce, wykorzystując w tym celu przyjazne metody. Jesteśmy przekonani, że takie nastawienie zaowocuje w przyszłości chęcią poznawania matematycznego świata.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top