Dlaczego wybór pierwszych kredek jest tak ważny?
Naukę rysowania można zacząć już z „roczniakiem”, ale istotny jest wybór odpowiednich w tym celu akcesoriów. Specjaliści potwierdzają, że pierwsze kredki mają ogromne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko efekty pierwszych malunków, ale przede wszystkim nawyki w kwestii prawidłowego trzymania. Właściwe trzymanie kredki to ważny krok w rozwoju dziecka – rozwija grafomotorykę dłoni, która przecież w kolejnych latach będzie już tylko usprawniana. Chodzi też o to, by rysowanie było zwyczajnie wygodne. Pamiętajmy, że pierwsze niepowodzenia szybko zniechęcają. Nie ważny jest efekt, ale sam proces twórczy, który musi odbywać się przy użyciu odpowiednich przyborów.
Kiedy rozpocząć naukę rysowania?
Dziecko może wyjawiać zainteresowanie rysowaniem w momencie, w którym samodzielnie i stabilnie siedzi. Dostrzega wtedy, jak ciekawe są zależności dotykania kredką kartki oraz zostawiania śladów w różnych kolorach.
Na początek warto wybrać kredki dosyć grube. Świetnie sprawdzają się te trójkątne albo nawet takie, które nie wymagają jeszcze nawyku prawidłowego trzymania. Przykładem są kredki kamyczki, które dziecko może trzymać dowolnie, efekt rysowania jest wyraźny, a jednocześnie rozwijane są umiejętności motoryczne dłoni. Co więcej, kamyczki kredki mogą też służyć do zupełnie innych zabaw, wystarczy uruchomić wyobraźnię.
Dla kilkulatków doskonale sprawdzą się kredki grube, które nie wymagają zbyt dużego wysiłku, by zostawić na kartce kolorowy ślad. Dobre są kredki świecowe albo pastele. W każdym sklepie z artykułami papierniczymi znaleźć też można kredki, które rysują mocniej po połączeniu z wodą. Te zapewnią świetną zabawę na długi czas.
Kwestie praktyczne
Dobrze, jeśli pierwsze kredki będą sprawiać mnóstwo frajdy dziecku i wpływać na ich rozwój, ale jednocześnie nie będą źródłem zmartwień dla rodziców. Pamiętajmy, że maluchy rysują nie tylko po kartce. Doskonałą zabawą jest dla nich sprawdzenie podłoża, takiego jak ściana, krzesła, stół, kanapa czy podłoga. Tak naprawdę dla prawdziwego, małego miłośnika tworzenia rysunków każda powierzchnia jest dobra, by zostawić na niej kolorowy ślad. To właśnie dlatego warto zadbać o to, by kredki były nie tylko łatwe w użytkowaniu i trwałe nawet przy intensywnej eksploatacji (niełamiące się), ale również łatwo zmywalne oraz spieralne.
Kiedy dziecko przyswoi już naukę rysowania bezpiecznymi kredkami, przyjdzie czas na pisaki z tuszem oraz farby. Przed wyposażeniem wyprawki plastycznej w tego rodzaju akcesoria, warto wyrobić w dziecku nawyki bezpiecznej i czystej zabawy. Należy dawać maluchom pole do wyrażania swojej kreatywności, ale z pewnymi ograniczeniami. Niech kredki będą używane jedynie na kartce, na przykład na specjalnie przeznaczonym do tego rodzaju prac stoliczku. Dzięki temu dziecko szybko przyswoi te zasady i malowidła flamastrami czy farbami również będą powstawać w tym miejscu, a nie na ścianach czy meblach.
Zostaw komentarz