
Naturalne sposoby na przeziębienia
Sezon grypowy już co prawda minął, ale z racji, że występuje kilka razy do roku, warto by jeszcze raz przemaglować domowe sposoby na przeziębienie (także w miarę naturalne). Na własne potrzeby stworzyłam listę pomysłów zebranych od mam czy babć oraz lekarzy niekoniecznie zorientowanych na leczenie kataru Gripexem czy antybiotykiem.
Jeśli interesują Cię naturalne sposoby na przeziębienie to niewątpliwie znak, że kogoś w domu dopadł katar lub kaszel. Wypróbuj porady opisane poniżej, na pewno pomogą!
1. Gorąca herbata z lipy, najlepiej z dodatkiem syropu z malin lub czarnego bzu (jeżeli nie mamy domowych wyrobów warto zapoznać się ze składem soków: powinny tam być 2 składniki max- owoce + cukier lub inne słodzidło, kwas cytrynowy jako regulator kwasowości w moich oczach dyskwalifikuje syropek go zawierający. Na pocieszenie dodam, że są dostępne na rynku spełniające moje kryteria.
2. Napar z czystka należy pić w trakcie przeziębień czy okresów obniżenia odporności organizmu, gdyż ma działanie uodparniające i antyoksydacyjne. Zresztą, ze względu na te właściwości suszu, warto pić herbatki z jego udziałem i codziennie. Mnie on bardzo smakuje. Czystek można kupić w sklepach lub na działach ze zdrową żywnością.
3. Słodki napój – zalany gorącą wodą starkowany imbir z wyciśniętym sokiem z cytryny i miodem (dodanym oczywiście, gdy spadnie temperatura naparu, tak by miód nie stracił swych cennych właściwości).
4. Końskie dawki witaminy C pod różnymi postaciami – nie do końca polecam jednak sok z cytryny w dużych ilościach, gdyż cytrusy mają działanie wychładzające organizm, a podczas przeziębienia warto jednak zadbać o jego rozgrzanie. W jaki sposób można więc dostarczyć sobie dużą ilość witaminy C? –- pić sok z aceroli, która naturalnie zawiera jej bardzo dużo,
– zakupić lewoskrętną witaminę C w postaci proszku i rozpuścić ją w wodzie (dawkę należy dobrać indywidualnie, warto zaczynać od mniejszej ilości, np. łyżeczki na szklankę wody, gdyż za duża dawka może wywołać rewolucje żołądkowe) z dodatkiem miodu lub ksylitolu, gdyż napój jest wyjątkowo kwaśny,
– sok z dzikiej róży czy czarnego bzu też zawiera dużo witaminy C, więc patrz: punkt 1.
5. Dużo czosnku. Czosnek to naturalny antybiotyk. Warto więc szczodrze dodawać go do potraw w trakcie choroby. Są też osoby, które jedzą go sobie na sucho. Nie próbowałam jednak tej opcji i nie wiem jak zareagowałaby na nią moja wątroba. Ale może ktoś chce podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie.
6. Kasza jaglana – ze względu na działanie osuszające polecana jest przy katarze.
7. Ograniczenie w diecie nabiału i glutenu, które obciążają układ pokarmowy. Gluten to ciężkostrawne białko. Lepiej więc przestawić się wtedy na warzywa, zwłaszcza dynię, ziemniaki, marchewkę i cebulę, rozgrzewające przyprawy: kurkumę, cynamon, świeży czosnek, imbir, kardamon.
8. Moczenie nóg w gorącej wodzie z solą na rozgrzanie i dla relaksu J Pamiętajmy bowiem, że gdy zaczyna nas coś rozkładać, warto zwolnić obroty i dać organizmowi odpocząć, by miał siły do walki z chorobą.
9. Jeśli chodzi o naturalne sposoby na kaszel, to polecam:
– syrop z cebuli – – cebulę kroimy i zasypujemy stewią lub cukrem
– ssanie łyżeczki oleju kokosowego kilka razy dziennie
– picie syropu z ananasa
– inhalacje z sodą lub solą (ja dodaję także olejek sosnowy lub eukaliptusowy) oraz płukanie gardła szałwią czy również wodą z solą czy sodą.
10. Rosół z ekologicznego drobiu z dużą ilością warzyw ma właściwości rozgrzewające i uodparniające – spokojnie można to zaliczyć do pewniaków, jeśli chodzi o naturalne sposoby na katar.
11. Miód – najlepiej rozpuścić łyżkę miodu w szklance wody i zostawić ją na noc, a wypić nad ranem. Pamiętajmy o konieczności nawadniania chorego organizmu, zwłaszcza, gdy mamy podwyższoną temperaturę.
Zostaw komentarz