terapeutyczny punkt przedszkolny warszawa

Wywiad z Iwanną Olesiejuk, właścicielem Ośrodka ,,Szczęśliwe Dzieci”

Iwanna Olesiejuk – psycholog, terapeuta behawioralny, założycielka Ośrodka Psychologiczno-Logopedycznego i Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Szczęśliwe Dzieci”. Świetna terapeutka, uwielbiana przez dzieci i rodziców :). Od lat pracuje z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju, ale także z typowo rozwijającymi się maluszkami lub młodzieżą przejawiającymi trudności wychowawcze. Prywatnie mama dwóch chłopców.

Prowadzisz prywatny Ośrodek Psychologiczno-Logopedyczny. Z jakimi dziećmi tam pracujecie?

Podopiecznymi naszego ośrodka są zarówno dzieci typowo rozwijające się jak i z autyzmem, zespołem Aspergera czy z całościowym zaburzeniami rozwoju. Wiek dzieci także jest różnyJ Najmłodszy maluszek nie ma jeszcze 2 lat, a najstarsze dzieci kończą szkołę podstawową. Konsultujemy również dzieci typowo rozwijające się, które mają trudności w nauce lub problemy z zachowaniem- przejawiają trudności wychowawcze.

Powiedziałabyś, że jest to praca raczej z kategorii łatwych czy trudnych?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się, że wszystkie terapeutki z którymi współpracuje bardzo lubią tą pracę, więc na pewno daje im wiele satysfakcji. Jednocześnie jest to praca wymagająca od terapeuty wielu godzin spędzonych na doszkalaniu się i radzeniu sobie z wieloma trudnymi sytuacjami. Wymaga także szeroko pojętych umiejętności społecznych, gdyż często współpracujemy nie tylko z dzieckiem, ale także z rodzicami lub nauczycielami.

Co trzeba w sobie mieć, żeby zostać terapeutą? Czy wystarczą nabyte umiejętności czy trzeba mieć jeszcze „to coś”?

Bardzo dobre pytanieJ Zdecydowanie trzema mieć „to coś”, żeby pracować z dziećmi w ogóle, a szczególnie z trudnościami rozwojowymi. Trudno jednoznacznie określić na czym to polega, ale zawsze szukając nowych terapeutek do współpracy szukamy osób otwartych, kochających dzieci, chcących pracować z dziećmi z różnymi trudnościami i bardzo cierpliwych

punkt przedszkolny warszawa wilanów

Sala do terapii SI

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Jedną z największych zalet tego zawody jest to, że widzimy efekty naszej pracy, które w wielu sytuacjach zmieniają komfort życia zarówno dzieci, będących pod naszą opiek,ą jak i ich najbliższych. To jest coś co daje ogromną satysfakcję!

Co doradziłabyś rodzicom, którzy zaczynają zauważać niepokojące zachowania u własnego dziecka? Gdzie i do jakich specjalistów powinni się udać, by uzyskać fachowe informacje na temat funkcjonowania własnego dziecka?

Przede wszystkim w takiej sytuacji należy szybko udać się na konsultacje do psychologa. Jeżeli okaże się, że dziecko potrzebuje pomocy i terapii, to czas wdrożenia jej jest jednym z najważniejszych predykatorów sukcesu! Im wcześniej wdrożymy działania, tym nasze dziecko na większe szanse na lepszy rozwój. Jeżeli okaże się, że rozwój dziecka jest w normie, to psycholog nas uspokoi i odzyskanie równowagi psychicznej będzie korzyścią z tegoż spotkania. Taka wizyta jest w stanie pomóc rodzicom odpowiedzieć na pytanie czy dalsza diagnoza dziecka jest konieczna. A diagnozę można przeprowadzić w poradniach psychologicznych zarówno państwowych, jak i prywatnych. Jeśli podejrzenia rodziców idą w kierunku autyzmu, najlepiej wybierać placówki, które w tym się specjalizują.

przedszkole terapeutyczne warszawa

Odpowiednie warunki i wyposażenie w terapeutycznym punkcie przedszkolnym to podstawa.

Jesteś typem bardzo przedsiębiorczej osoby, żeby nie powiedzieć bizneswoman :), więc zapewne myślisz o dalszym rozwoju Ośrodka. Jaki będzie następny krok?

W związku z tym, że rodzice naszych podopiecznych mają ogromny problem ze znalezieniem odpowiedniej placówki edukacyjnej dla swoich dzieci, postanowiliśmy stworzyć Terapeutyczny Punkt Przedszkolny dla dzieci z autyzmem. W styczniu 2016 roku rozpoczynamy także wczesne wspomaganie rozwoju dzieci.

Terapeutyczny Punkt Przedszkolny oferuje zapewne – jak sama nazwa wskazuje – różne terapie dla swoich podopiecznych. Opowiedz proszę pokrótce o tych terapiach.

W naszym Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym dzieci oprócz zajęć przedszkolnych czy grupowych będą korzystać z terapii behawioralnej (w której specjalizuje się nasz Ośrodek), logopedii, terapii SI, terapii grupowej, terapii ręki i innych terapii zalecanych naszym podopiecznym. Chodzi przede wszystkim o przygotowanie dzieci do funkcjonowania w przedszkolach lub szkołach.

Jakie są zalety wysłania dziecka do Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego?

terapeutyczny punkt przedszkolnyDużą zaleta takich placówek jest kompleksowe podejście do terapii i wychowania dzieci z zaburzeniami rozwoju. W przyjaznej atmosferze dzieci są przygotowywani do tego, żeby lepiej radzić sobie w kontaktach społecznych, a oprócz tego realizują dostosowany do wieku i możliwości program przedszkolny. Maluszki pracują ze specjalistami rozumiejącymi funkcjonowanie i potrzeby dzieci z autyzmem, którzy w profesjonalny i spójny prowadzą terapię dzieci. Terapeutyczny Punkt Przedszkolny odciąża także rodziców, dzięki połączeniu zajęć przedszkolnych z terapią i zdjęciem z nich obowiązku nieustannego planowania i przewożenia maluchów z jednego miejsca do drugiego. A terapeutom zapewnia możliwość współdziałania i konsultowania spójnych oddziaływań terapeutycznych.

Terapeutyczny punkt przedszkolny

Terapeutyczny punkt przedszkolny – zapraszamy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top