Bezpieczny sen maluszka

Noworodek przesypia w ciągu doby nawet od 18 do 20 godzin. Dlatego istotne jest, aby w tym czasie zadbać o bezpieczną i przyjazną przestrzeń, w której pociecha będzie odpoczywać. Warto dowiedzieć się o czym warto pamiętać, a czego unikać podczas układania maleństwa do snu.

Idealna pozycja

Ułożenie do spania jest kluczowe dla bezpieczeństwa i wygody dziecka. Jak wiadomo, niemowlę nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji, więc to od rodziców zależy, jak maleństwo będzie odpoczywało i czy rano obudzi się wyspane. Wskazane jest, aby niemowlęta, które nie przekroczyły pierwszego roku życia, spały wyłącznie na plecach. Zdaniem Amerykańskiej Akademii Pediatrii jest to najbezpieczniejsza pozycja, która zmniejsza ryzyko zadławienia się w trakcie snu. Najlepiej unikać pozycji na boku oraz na brzuszku jedynie z wyjątkiem zalecenia lekarskiego.

 

Czym przykryć?

Klasyczne kołderki i kocyki przechodzą powoli do lamusa. Najbezpieczniejszymi rozwiązaniami dla noworodka są śpiworki, rożki, a także otulacze. Ogromnymi zaletami tych produktów są prostota i funkcjonalność. Dają one poczucie bezpieczeństwa dziecku i zapewniają wygodny sen.

Optymalna temperatura

Ważne jest też, by nie doprowadzić dziecka do przegrzania albo wyziębienia. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach: właściwej temperaturze (od 18 do 22 stopni Celsjusza) w pomieszczeniu, w którym śpi maleństwo oraz ubrankach dla pociechy. W wyborze outfitu dla dziecka należy kierować się zdrowym rozsądkiem, nie zakładając maleństwu ubrań, w których będzie czuło się niekomfortowo. Warto więc postawić na wygodę i wybierać bawełniane pajacyki czy pidżamki.

 

Łóżko doskonałe

Najważniejsze w bezpiecznym układaniu dziecka do snu jest również odpowiednie łóżeczko. Materac w nim nie może być zbyt miękki oraz powinien być dokładnie dopasowany do jego wielkości. Niebezpieczne dla malucha bywają przerwy pomiędzy szczebelkami a materacem. W celu zapewnienia dziecku maksimum bezpieczeństwa należy wyposażyć łóżeczko w miękki ochraniacz. Chroni on pociechę przed niechcianymi urazami oraz stłuczeniami zarówno podczas snu, jak i zabawy.

Trafnym wyborem będzie wałek do łóżeczka od marki  LULANDO. Dostępny jest aż w 10 różnych wzorach i wariantach kolorystycznych, przez co z łatwością można dopasować go do wnętrza pokoiku dziecięcego. Ochraniacz ten wypełniony jest grubym i miękkim wypełnieniem z antyalergicznej włókniny silikonowej, co czyni go przyjaznym produktem dla wrażliwej skóry dziecka. Nie tylko świetnie zabezpiecza delikatną główkę dziecka przed uderzeniem o twarde, drewniane szczebelki łóżeczka, ale i także może ograniczać przestrzeń w wózku, a w późniejszym etapie rozwoju służyć do zabawy jako podparcie podczas czytania książeczki na podłodze.

Pierwsze miesiące życia są najważniejsze dla kondycji maluszka, zatem kluczowe jest zadbanie nawet o najmniejsze szczegóły. Wartościowy sen jest podstawowym motorem do działania i rozwoju pociechy. Dlatego zadaniem rodziców jest zrobić wszystko, by ten czas odpoczynku był jak najbardziej bezpieczny i komfortowy.

 

1 Komentarz

  1. Mateusz -  4 maja 2020 - 00:30

    Bezpieczny sen i wałek do łóżeczka to się chyba jednak wyklucza. Wolę ryzyko guza niż uduszenia

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top