elektroniczna niania

Czy warto kupić elektroniczną nianię?

Choć niania elektroniczna nie jest zaliczana do niezbędnej rzeczy w wyprawce niemowlaka, to niekiedy warto w nią zainwestować. Czy elektroniczna niania sprawdzi się w naszym przypadku? Na co zwrócić uwagę wybierając ją? Zapraszamy do lektury!

Elektroniczna niania – co powinnaś o niej wiedzieć?

Powiedzmy sobie szczerze: elektroniczna niania to nie jest zakup pierwszej potrzeby, jednak w niektórych przypadkach bardzo ułatwia życie. Jeśli dopiero kompletujesz wyprawkę dla malucha z pewnością już o niej słyszałaś i teraz zastanawiasz się nad tym, czy i ona powinna znaleźć się w dziecięcym pokoju. Podejrzewamy, że na tym etapie pytanie: kupić czy nie kupić towarzyszy Ci nieustannie, a już zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy to tych droższych zakupów (a do takich zalicza się elektroniczna niania). Decyzji wprawdzie za Ciebie nie podejmiemy, lecz spróbujemy Ci ją trochę ułatwić, krótko przedstawiając to, co o elektronicznej niani wiedzieć powinnaś.

Każda elektroniczna niania składa się z takich elementów jak wyposażony w mikrofon nadajnik (w droższych modelach jest on także wyposażony w kamerkę), który zostawiamy w pokoju dziecka oraz z wyposażonego w głośnik odbiornika, który powinien znajdować się tam, gdzie my.

Jak działa elektroniczna niania? Wykorzystując fale radiowe nadajnik przesyła do odbiornika dźwięk (lub dźwięk i obraz) jaki rejestruje w dziecięcym pokoju. Tu znów w zależności od tego jaki model elektronicznej niani wybierzemy możemy albo tylko podsłuchiwać, albo i podsłuchiwać i podglądać malca. Niektóre modele pozwalają także mówić do dziecka, dzięki czemu możemy uspokoić je, choć znajdujemy się w innym pokoju.

Jakie są rodzaje elektronicznej niani?

Decydując się na zakup elektronicznej niani możemy wybrać:

 • Nianie wi-fi – jak wskazuje sama nazwa ten model urządzenia wykorzystuje sygnał wi-fi, a odbiornikiem jest dowolne urządzenie mobilne (może być nim również nasz komputer); jeśli zainstalujemy specjalną aplikację, to swojego malucha będziemy mogli obserwować także za pośrednictwem telefonu. Wspomniana aplikacja pozwala sterować obrazem, dzięki czemu będziemy mogli uspokoić dziecko i mówić do niego nawet znajdując się w innym pomieszczeniu; ten model niani pozwoli Ci kontrolować temperaturę w pokoju dziecka, a dzięki szyfrowanemu połączeniu możesz mieć pewność, że swojego malucha widzisz tylko Ty;
 • Nianie audio-wideo –urządzenia te mają zasięg kilkudziesięciu lub kilkunastu metrów, a obrazy i dźwięki z dziecięcego pokoju przekazują za pośrednictwem kamerki i mikrofonu umieszczonych w nadajniku;
 • Nianie audio –to najtańszy i najprostszy model elektronicznej niani działający na zasadzie walkie-talkie, jego jedyną funkcją jest przekazywanie dźwięków dochodzących z pokoju dziecka.

Niania elektroniczna – kiedy się sprawdzi?

Niania elektroniczna to urządzenie, które przyda Ci się jeśli masz duży dom lub gdy Twoje dziecko jest wcześniakiem. Nowoczesne nianie elektroniczne mogą być wyposażone w kamerę, czujniki temperatury i wilgotności oraz w monitor oddechu.

Te najprostsze kupisz już za 200 złotych (używane są jeszcze tańsze), zaś za lepiej wyposażony model przyjdzie Ci zapłacić około 1000 złotych  To, w jakie możliwości będzie wyposażona nasza elektroniczna niania zależy przede wszystkim od tego, ile zdecydujemy się na nią przeznaczyć. Jednak bez względu na to jaki model wybierzemy podstawową funkcją tego „cudownego wynalazku” jest czuwanie nad dzieckiem, które znajduje się w innym pomieszczeniu niż jego rodzice.

Elektroniczna niania przyda nam się również wtedy, gdy:

 • Mamy duży dom;
 • Nasze dziecko jest wcześniakiem;
 • Dzielimy opiekę nad nim z innymi osobami;
 • Nie jesteśmy w stanie być z maluchem 24 godziny na dobę (możecie nam wierzyć, że to jest na dłuższą metę niewykonalne);
 • Opiekując się maluszkiem chcecie zapewnić sobie komfort psychiczny i móc np. spokojnie pójść do toalety bez obawy, że akurat w tym czasie coś się stanie;
 • Pracujesz zdalnie i Twoja firma jest jednocześnie Twoim miejscem zamieszkania;
 • Musisz się na czymś skupić lub porozmawiać przez telefon;
 • Masz pod opieką więcej niż jedno dziecko;
 • Często przyjmujesz gości.

Przeciwnicy elektronicznej niani twierdzą, że nic nie zastąpi matczynej opieki. Zapominają oni jednak, że celem elektronicznej niani nie jest zastąpienie mamy czy taty (trudno to sobie nawet wyobrazić), lecz wsparcie rodziców w codziennej opiece nad maluchem. I za takie wsparcie warto zapłacić, bo bezpieczeństwo dziecka jest bezcenne.

A czy Wy zdecydowaliście się na zakup elektronicznej niani? Czy był to udany zakup? Zapraszamy do dyskusji i podzielania się z nami swoimi doświadczeniami

6 komentarzy

 1. Ula -  26 września 2019 - 09:28

  Warto, warto. Ja się w moją nianie zaopatrzyłam w sklepie Wasserman i sobie nie wyobrażam dnia bez niej. Mój synuś uśnie a ja z nianią tuptuptup do kuchni i można ugotować obiad czy kolację, mając jednocześnie na oku bobaska.

  Odpowiedz
  • admin -  8 lipca 2020 - 10:58

   Tak i wtedy możemy mówić o bezpiecznym śnie maleństwa:)

   Odpowiedz
 2. hania -  29 kwietnia 2019 - 19:45

  Jasne, że warto. Mimo, że to sprzęt narażony na upadki a nawet i pogryzienie haha to nasza niania z truelife nie zepsuła się a w dużym domu zasieg pokrył te 85m2. Dla rodziców zwłasza pracujących mimo że i z domu to bardzo przydatna rzecz.

  Odpowiedz
  • Martus -  20 kwietnia 2020 - 14:50

   Właśnie kupiliśmy ich model, jeszcze nie miałam szansy dobrze poznać tej niani (no trudno się wyrobić…) ale mąż mówi, że strzał w 10.

   Odpowiedz
   • admin -  8 lipca 2020 - 10:41

    Mamy nadzieję, że w praktyce również okaże się przydatna

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top