światowy dzień świadomości autyzmu

Kampania „Polska na niebiesko” – Zrozumieć autyzm

„Polska na niebiesko” to największa w Polsce akcja społeczna dotycząca autyzmu. 2 kwietnia w całym kraju Fundacja JiM rozświetla na niebiesko najważniejsze budynki użyteczności publicznej, centra handlowe, szkoły, historyczne gmachy. Odbywają się także niebieskie marsze, pikniki, konferencje i zajęcia w szkołach. Wszystko po to, by pokazać Polakom czym jest autyzm i apelować o zrozumienie dla osób ze spektrum.

Wybór 2 kwietnia jest nieprzypadkowy. Tego dnia od 2008 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. ONZ chciała w ten sposób zwrócić powszechną uwagę na „zaspokajanie szczególnych potrzeb osób z autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób z autyzmem.”

Podnoszenie poziomu społecznej wrażliwości oraz wiedzy o autyzmie jest wciąż niezbędne.  O ile bowiem Polacy stali się tolerancyjni dla osób niepełnosprawnych fizycznie, o tyle na osoby z autyzmem oraz niepełnosprawnościami niewidocznymi rzadko reagują akceptacją. Udowadnia to bez wątpliwości sporządzony dla potrzeb tegorocznej kampanii raport Fundacji JiM pt. „Dostępność przestrzeni publicznej dla osób ze spektrum autyzmu”. Badania przeprowadzone w gronie osób z autyzmem i ich bliskich pokazały, że dla 77% z nich opuszczenie domu jest stresujące, a 52% w ogóle unika wychodzenia z mieszkania. Nic dziwnego: 86% ankietowanych nie wskazało ani jednego miejsca, które byłoby dostosowane do ich potrzeb. Na margines życia spychają ich ponad wszystko reakcje ludzi na specyficzne zachowania: 60% spotkało się z krytycznym spojrzeniami, 46% usłyszało negatywne komentarze, a wobec 12% zachowywano się wręcz agresywnie.

Takie zachowania wynikają przede wszystkim z braku wiedzy. Dlatego hasło przewodnie tegorocznej akcji „Polska na niebiesko” brzmi „Autyzm. Wystarczy zrozumieć”. To apel Fundacji JiM skierowany zarówno do każdego Polaka, jak również do dużych korporacji, instytucji publicznych i służb, aby wspólnie stali się bohaterami pozytywnych zmian. Fundacja organizuje szkolenia pracowników poszczególnych firm, przekonuje o zasadności wprowadzenia odpowiednich udogodnień dla osób z autyzmem w miejscach publicznych np. czasowego ograniczenia silnych bodźców czy obrazkowych komunikatów. Jednocześnie Fundacja rozpoczyna program edukacyjny, w ramach którego będzie w szkołach przybliżać uczniom specyfikę autyzmu i uwrażliwiać na niepełnosprawności niewidoczne.

Autyzm stał się poważnym problemem społecznym, wyzwaniem dla medycyny XXI wieku. Rodzi się z nim 1 na 100 dzieci. Objawy autyzmu dotyczą w dużej mierze komunikacji. Dziecko z autyzmem może mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów oraz zwykłą rozmową z innymi. Wiele z nich charakteryzuje opóźniony rozwój mowy lub nie mówi wcale. Często nie patrzą w oczy, nie reagują na swoje imię. Duże trudności sprawia im zrozumienie intencji i zachowań ludzi w najbliższym otoczeniu, a także ich naśladowanie. Autyzm może przejawiać się również problemem w wyrażaniu własnych emocji i rozumieniu wewnętrznych przeżyć.

Fundacja JiM – jest największą w Polsce fundacją niosącą pomoc dzieciom z autyzmem. Fundacja walczy o lepszy świat dla nich, wpływając na rozwiązania prawne. Opiekuje się bezpośrednio ponad 7 000 dzieci z całej Polski, zapewniając i finansując niezbędną terapię oraz wspierając rodziców poprzez wiedzę szkolenia i pomoc prawną. Co roku, lekarze z Kliniki JiM diagnozują bezpłatnie kilkaset maluchów. Ponadto Fundacja prowadzi przedszkole i szkoły dla dzieci z autyzmem oraz wspiera osoby dorosłe. Tworzy kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie, takie jak „Polska na Niebiesko”.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top