Oczyszczacz powietrza do domu AP07V

Oczyszczacz powietrza do domu, czyli najlepsza recepta na miejski smog

Raporty dotyczące stanu powietrza stały się czymś naturalnym niczym codzienna informacja na temat spodziewanej temperatury czy opadów. Szacuje się, że smog przyczynia się w Polsce do ok. 40 tysięcy zgonów rocznie, dlatego warto poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy ochronić się przed tak niebezpiecznym zjawiskiem. Jednym z najlepszych pomysłów jest zainwestowanie w domowy oczyszczacz powietrza.

W artykule na temat smogu w Polsce zwracaliśmy uwagę na szokujące dane, z których wynika, że w gronie miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Europie dominują te z naszego kraju. Z tego powodu zaostrzono regulacje prawne dotyczące tego, czym można palić w domowych piecach i kominkach, oraz podjęto szereg działań, mających na celu poprawę stanu powietrza, np. zaczęto dofinansowywać wymianę starych kotłów. Mimo wszystko trudno jednak powiedzieć, kiedy i czy w ogóle sytuacja wokół nas się odczuwalnie poprawi. Przekłada się to na szybki wzrost popularności produktów filtrujących powietrze, np. osoby lubiące biegać na “świeżym” powietrzu coraz częściej widuje się z maskami antysmogowymi na twarzy. Pozostaje jednak pytanie: co zrobić, aby zapewnić czyste powietrze sobie oraz swoim bliskim w domowym zaciszu?

Oczyszczanie powietrza w domu

Oczyszczanie powietrza w domuW tym roku sezon grzewczy przywitaliśmy wyposażeni w dwa oczyszczacze powietrza. Pierwszy z nich to domowy oczyszczacz powietrza V+ Habitat AP01V. Urządzenie to posiada 5-stopniową filtrację, którą pokrótce opiszemy:

Filtr z węglem aktywnym – wykonany w technologii plastra miodu, ten filtr materiałowy odpowiada za usuwanie formaldehydów szkodzących naszemu układowi oddechowemu.

Filtr przeciwdrobnoustrojowy – skutecznie zabija bakterie i inne patogeny znajdujące się w powietrzu.

Wysoce wydajny filtr HEPA – odpowiada za usuwanie dymu oraz pyłków powyżej 0,3 mikrona. W praktyce tyczy się to przede wszystkim kurzu, wirusów, alergenów, ale też pleśni bakteryjnej.

Filtr UV – działa sterylizująco na otoczenie; dzięki niemu powietrze w pomieszczeniu staje się świeższe i pozbawione wirusów oraz nieprzyjemnych zapachów. Światło ultrafioletowe można włączać lub wyłączać niezależnie od działania pozostałych warstw filtrujących. Jest ono zabezpieczone w taki sposób, że nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników oczyszczacza.

Jonizator – poprzez uwalnianie anionów przyciąga znajdujący się w powietrzu kurz, wirusy, dym itd., podnosząc skuteczność pracy urządzenia w zapewnianiu zdrowego powietrza.

Opisane powyżej funkcje filtrujące sprawiają, że AP01V gwarantuje oczyszczanie powietrza na najwyższym poziomie. Dochodzą do tego praktyczne zalety takie jak: czujnik zapachu (maszyna dostosowuje prędkość oczyszczania do jakości powietrza, więc to niemalże funkcja auto;)), timer, pilot zdalnego sterowania oraz głośność pracy poniżej 18 dB.

Ponadto urządzenie pracuje w pełni wydajnie w pomieszczeniu do 30m², pokrywa więc całkiem dużą powierzchnię, mimo że zajmuje niewiele miejsca.
Jak na duży filtr powietrza do domu przystało, AP01V prezentuje się bardzo elegancko i z racji na zgrabny kształt z pewnością każdy znalazłby dla niego dyskretne miejsce w salonie lub większej sypialni.

Oczyszczacz powietrza do domu o dużej powierzchni

Mamy duży salon, więc stoi tam większy i bardziej wydajny oczyszczacz V+ Habitat AP07V, pokrywający powierzchnię do 43m2 o współczynniku wydajności 360m3/h. To urządzenie nie dość, że jest bardziej wydajne, to posiada zaawansowany 7-stopniowy system filtracji, czyli jest też bardziej efektywne. Oczyszczacz wyposażony jest bowiem w dodatkowe funkcje (w porównaniu z AP01V opisanym powyżej) takie jak:

Filtr wstępny – bazujący na filtrze ze stopu aluminium, który w pierwszej kolejności zatrzymuje wszelkie roztocza, pyłki i kurz; jest on szczególnie przydatny, jeśli mamy w domu futrzaki.

Zimny filtr katalityczny – usuwa z powietrza tlenek węgla, siarkowodór, amoniak, benzen, formaldehydy i inne szkodliwe substancje oraz powoduje rozpadanie się ścian komórkowych mikroorganizmów, unieszkodliwiając je i pozwalając tym samym na bezpieczną eksploatację całego urządzenia.

Oczyszczacz powietrza do domuW AP07V możemy znaleźć też czujnik laserowy, który w czasie rzeczywistym podaje nam liczby, informujące o stanie powietrza (koreluje to z sygnalizacją świetlną). Dzięki specjalnemu aromatyzerowi do oczyszczacza możemy dodać olejek eteryczny, który będzie rozpylał w domu nasz ulubiony zapach. Przydatny okazuje się również przycisk CHILD LOCK, który nakłada blokadę na przyciski (kolorowe menu jest bardzo kuszące dla brzdąców).

Najbardziej podoba mi się funkcja automatycznego dostosowania intensywności oczyszczania do jakości powietrza. Wyraźnie widzimy, że urządzenie pracuje intensywniej, gdy smażę coś w kuchni albo gdy któryś z domowników otworzy drzwi na zewnątrz w smogowy dzień. Bardzo fajna jest też sygnalizacja świetlna, która zmienia się zależnie od stanu powietrza w pomieszczeniu. To samo tyczy się 3-stopniowej szybkości działania urządzenia, która w trybie automatycznym dopasowuje się do warunków panujących w domu. Kilkugodzinna obserwacja wystarcza, by zauważyć ciekawe zależności między np. otwarciem okna a zachowaniem oczyszczacza. Pokazuje to, że działanie urządzenia nie jest przypadkowe i jednocześnie daje do myślenia, jak wiele czynników obecnych w powietrzu oddziałuje na nas w ciągu dnia i nocy.

Oczyszczanie powietrza z myślą o sobie i rodzinie

Domowy oczyszczacz powietrza to niewątpliwie bardzo dobry pomysł na te trudne, ogarnięte smogiem czasy. W mojej ocenie, zakup takiego urządzenia to rodzaj inwestycji. Po pierwsze, ze względu na koszt oczyszczaczy – lepiej nie szukać tu półśrodków, tylko po prostu postawić na dobrą jakość i skuteczność działania. Po drugie, jest to przykład dalekosiężnego i kompleksowego myślenia o zdrowiu oraz zrozumienia, że lepiej zapobiegać rozmaitym dolegliwościom, które mają związek z tym, co wdychamy na co dzień, niż je później leczyć.

domowy oczyszczacz powietrza

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Uzupełnij pola (wymagane):

Podaj proszę poprawną wartość dla zapytania poniżej. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami

kontakt @ e-maluchy.pl

kom. 510 796 217

kom. 730 005 263

Polecamy

sklep z zabawkami

Polecamy

Polecamy

USG piersi Warszawa

Back to Top